Snak

Mere indhold efter annoncen
Den lå ligesom bare til højre benet!
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
Eller et andet ben....
96 kg og 198 cm
Henvisning til price´rne i første post er dog sket.

Bold.opskrifter er selvfølgelig ikke en kopi, så fin løsning bare at nævne det på forsiden.

Min første Bernaise forløb nogenlunde, alt taget i betragtning. De havde ikke frisk estragon i Føtex, så jeg måtte ty til essensen, hvilket resulterede i en lidt for kraftig eddikesmag, men det blev fikset med to ekstra æggeblommer. Derudover skilte saucen først da den lige fik en hurtig genopvarmning, hvilket vel kan beskrives som et moderat nederlag, der dog ikke slog mig så meget ud, at jeg undlader at gentage kunststykket.
--
SEIFERT:

Jeg vil gerne sende dig en varm tak for din opskrift på jordskokkesuppe. I anledning af min fødselsdag serverede jeg den for familien i aften og de var ovenud begejstrede. Dog er jeg noget ung i gårde og har ikke før arbejdet med jordskokker, hvilket kan mærkes i mine håndled i dag. De er jo fuldstændige umulige at skrælle og jeg skulle immervæk skrælle 1,5 kilo, hvoraf størstedelen var på størrelse med en bordtennisbold, hvorfor processen greb om sig. Resultatet var dog ikke at kimse af og det er så afgjort ikke sidste gang den bliver serveret i lejligheden. I øvrigt er den jo dejlig billig at købe ind til for en SU-rotte som undertegnede.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Jeg kryber normalt ikke til korset, men bearnaise er SÅ meget nemmere med pasteuriserede blommer.

Så slipper man for det springende punkt, hvor lortet skiller.

Har også haft knapt så memorable oplevelser, hvor skidtet skilte, trods min baigne-marie.

Noget kan jo reddes med lidt koldt vand, men hvis man er helt derude, hvor maizena må til, vil jeg hellere anbefale at lave en kold mayonaise som man stille og roligt varmer op.

Det kikser i hvert fald ikke for mig længere, men de frankofile rynker nok på næsen.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Alsen, jeg plejer bare at skrubbe mine jordskokker, de er jo kropumulige at skrælle, og hvis du så kører suppen gennem en sigte bagefter, synes jeg ikke, der er den store forskel på teksturen. Og så sidder de fleste vitaminer vel i skrællen.
--
Jordskokker plejer jeg at skære rene. Det kan godt være, man skal bruge lidt flere, men det er meget meget nemmere.Og så vælger man selvfølgelig de største.

Hvad angår cocotterne, så er løgsuppe vel næsten for åbenlys en mulighed til at blive nævnt? Ja, alle gratinerede supper for den sags skyld.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
moderator
Mmmm løgsuppe. En desværre næsten glemt studenterret.
https://kortlink.dk/sudv

sir nævnte en opskrift på dip til hjemmelavede forårsruller hvor der indgår riseddike. kan man bruge noget andet i stedet for riseddike ??
crazy gang
moderator
Pork Belly, kalder man det svinebryst/svineslag på dansk?
Dette er en signatur.
Annonce