Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Pukle, hehe ja den gav rigtig god "cred" :D

Den blev serveret kl 22.00 efter en lang dag med øl, gambling, rødvin og svampejagt med indlagt spas. Sådan et kødorgie var lige hvad folk havde brug for.

Mht kvalitet og pris, mon så ikke at det kan betale sig at gå efter nogle gode pølser osv i en casoullet? Det tror jeg sgu. Jeg synes det samme gælder for fx kylling.
Dette er en signatur.
Det kan betale sig...hvis man vil have de sidste 20 % og/eller man vil maskere sin manglende evner! :)

Jeg skal opereres for diskusprolaps i morgen, og har derefter et par uger fri fra arbejdet til genoptræning. Her kan jeg forhåbentlig kan få eksperimenteret lidt i køkkenet.

Med billige råvarer...
"Is my friend in the bunker or is the bastard on the green?"
moderator
Ahh det er lidt noget vrøvl. At bruge pølser af en god kvalitet er naturligvis bedre end at bruge et billigt supermarkedprodukt, hvis man vil have noget der smager af noget. Det giver sig selv. Dine procentsatser minder om noget Bob kunne have fundet på. Jeg er enig i at agurksalat er billigere og bedre når man laver det selv, men det kommer jo altså helt an på hvad man har tænkt sig at lave. Franske landkyllinger er som regel også langt bedre end vores saltvandspumpede kyllinger. De er både saftigere og mere velsmagende fx. Der kan man da slet ikke bruge 80/20 reglen! Det med at maskere evner er også helt hen i vejret.

Billige udskæringer kan være rigtig lækre, men det er jo ikke det samme som kød af ringe kvalitet. Der er jo forskel.
Dette er en signatur.
jojo bevares.

Men en pølse er jo heller ikke direkte en råvare, som det er forarbejdet mad.

En hjemmelavet pølse af "billigere" kødstykker kan du med sikkerhed få til at smage mindst lige så godt som en dyr færdiglavet.
"Is my friend in the bunker or is the bastard on the green?"
moderator
I en pølse vil det jo nærmest altid være billige kødstykker der er brugt. Det hænger dog ikke sammen med din kvalitetsbemærkning. I øvrigt gider jeg slet ikke gå i gang med at lave pølser selv, det er sgu for besværligt. Jeg er ikke sikker på jeg forstår anken overhovedet.

Du må gøre op med dig selv om du snakker om fx billige udskæringer, eller om du snakker om kød af dårligere kvalitet!
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan du da i allerhøjeste grad!

Men vi skal lige tale om det samme...

Dine franske landkyllinger mod en "neutralmarineret" filet sætter jeg problemløst op over for hinanden i din/jamie olivers "parmesan chicken" opskrift.

Her betyder de 20 % satme ikke meget.

Det er klart, at hvis du steger skidtet uden noget, så vil den franske bok´er være væsentlig bedre, men jo flere ingredienser og jo mere tilberedning, jo mere bliver det udlignet.

Jeg opdagede det særligt ved chili con carne eller bold.kødsovs. Med inferøre indkøb var det absolut lige så godt som de dyrere.

MIn pointe er, at umiddelbart kun samvittigheden i forhold til kødet/råvarens tilbliven bør sætte deb relative grænse i forhold til hvad du bruger.

Altså er min påstand, at prisen på den råvare du købet bør afspejle sig direkte i forhold til forarbejdningen der er nødvendig. jo mere rå og uspoleret, jo dyrere råvare..
"Is my friend in the bunker or is the bastard on the green?"
Jeg putter kvalitet og pris lidt i den samme skål, da de hænger nogenlunde sammen.

Jeg advokerer også for, at en billig culotte fra en gammel ko kan være lige så god som fra en kalv, så længe den bliver tilberedt ordentligt, herunder skåret ordentligt.

Pris og kvalitet udelukker ikke nødvendigvis hinanden i forhold til min "anke".
"Is my friend in the bunker or is the bastard on the green?"
moderator
Så er vi ikke uenige, men jeg mener nu egentlig også at det er en selvfølge at man kan bruge billigere produkter i meget krydret mad, eller retter der skal simre længe. Det er jo også derfor at det kinesiske Szheuan køkken er så djævelsk stærkt. Det er/var en meget fattig provins og man havde meget sjældent gode stykker kød, men oftest indvolde eller andre ting der ikke er for lækre utilberedt. Derfor krydrede man afsindigt meget, og gav retten lange kogetider.

Mht Kyllingebryst, så synes jeg du skal prøve et fransk kyllingebryst og så et normalt, hvor begge er stegt på panden. Man har ikke lyst til at gå tilbage.
Dette er en signatur.
Klassisk sommersandwich i Casa Seifert her til aften.

En hjemmerørt lakserillettes med rygeost og kapers.

Kan spise den slags 100 gange i løbet af en sommer.
moderator
Opskrift?
https://kortlink.dk/sudv
Annonce