Snak

Mere indhold efter annoncen
@Markaap: måske der er lidt inspiration at hente i min turboversion


Kødboller:

500g svin/kalv 50/50
en god håndfuld fennikelfrø - knust til pulver i morter
et glas rødvin
en håndfuld reven parmesan
salt
peber
daggammelt brød / mel / rasp
1 æg

Bland gerne massen i god tid så krydderierne kan nå at trænge igennem.

Når det er ved at være tid sættes en stor gryde med vand over til pastaen. Passer nogenlunde med at vandet kommer i kog og pastaen efterfølgende koger mens du laver saucen.
Dernæst steges kødbollerne i en sauteuse, når de har fået farve på begge sider tilsættes et hakket løg og blusset korrigeres så løget ikke tar for meget farve. Når løget efterhånden er pænt, tilsættes finthakket bladselleri og gulerod. Giv det lige et par minutter på panden, hvorefter du tilsætter moste tomater (Passata). Derefter er det sådan set bare at bringe det i kog, og derefter skrue ned for så at lade det simre indtil pastaen er al dente. Humlen i det hele er at udnytte den pande du steger kødbollerne på, ved at koge panden af og udnytte de lækre rester der sidder i bunden til at skabe smag i saucen.

PS. Hvis man har tid, bør man lave saucen i god tid. Friske eller dåsetomater af god kvalitet kommer kun til at smage bedre jo længere tid de bliver tilberedt, fx en simpel tomat-basilikum-hvidløgs "marinara" hvor hvidløg i skiver sauteres i en god olivenolie ved svag varme. Når de begynder at tage farve tilsættes basilikum og tomater, og saucen får derefter lov at simre i 4+ timer, det er kræs.
Lavede de hjemmelavede forårsruller med rådkål her til aften.

Købte bare Meyers rødkål - GOD!

De første blev for tykke, knap så meget fyld i.

Men ellers funkede det virkelig godt. Lidt spøjst at spise alene, men på en tallerken med en and, kartofler og en god koncentreret glace er den et hit!

Imorgen tester jeg hvordan de overlever i køleskabet og varmet op i ovnen.
Så ligger lårene i ovnen. lækker duft.

Tomatsauce ahh.
Den for mig "perfekte" tomatsauce er forholdsvis simpel. Og ikke nok med det, den kan laves med vammelt billige ingredienser, fryser nemt etc.

Hemmeligheden er en klassisk hvid suppebase og lidt sukker. En tomatsauce skal være sød! Den skal indeholde alle 5 smage.

3 store hakkede skalotteløg og 3 store hakkede hvidløg steges bløde uden at tage farve i en god gang olivenolie i en tykbundet grynde.
Pøs en god slat(læs ½ dl) hvid balsamico og 3-4 gange så meget hvidvin på og reducer helt ned.
På med med et par "pelati" dåsetomater og en spiseskefuld(justér evt. senere afh. af hvor sød du vil have den) sukker, en babyhåndfuld tørret oregano og så lader man den ellers simre i så lang tid som muligt. Mindst 1 time, gerne flere dage! Den er helt suveræn efter 4 timer. Sådan en satan kan i princippet stå uendeligt og smager så djævelsk godt at det gør ondt.

Spæd med vand hvis du er bange for den koger tør.
Smages til med salt og peber kort før den tages af blusset.
Pelati-type dåsetomater findes billigt i bl.a. føtex.

Jeg garanterer top tilfredshed med den tomatsauce.
"Is my friend in the bunker or is the bastard on the green?"
moderator
@Romulus, Jeg vil anbefale dig at tilsætte basilikum til allersidst. Hvis det har kogt med i 4 timer er der ikke meget smag tilbage. Det er en af de mest "smagsflygtige" krydderurter. Jeg ville smide det i til allersidst, så får du den mere smag.


Hvid suppebase?
Dette er en signatur.
Det lyder ikke helt dumt, Cyanite.

Som en servicemeddelelse kan det tilføjes, at pomodori pelati = alm. flåede tomater. Så I skal ikke fortvivle, hvis I ikke kan finde nogen, hvor det står på italiensk.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Seifert, hvorfor vil du varme dem op igen? Jeg kunne forestille mig at de måske bliver lidt seje i det, men fortæl gerne om resultatet. Hvilken størrelse papir valgte du i øvrigt?
Dette er en signatur.
The-Game
Havde ikke andet sovs... Suk. Men elsker bearnaise.


Haha Stodderkongen. OK, point taken!
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Sir

Fordi de skal serveres en aften hvor jeg også har 6 andre retter kørende til 10 personer, derfor skal de laves dagen før.
Seifert.

Tror du så ikke, det ville være bedst at fryse dem, så væden fra kålen ikke gennemtrænger dejen?
Niddets arkivar
moderator
ja ok det er selvfølgelig nemt lige at opvarme dem. Hvis ikke de bliver gode kan du låne min ønskebrønd, så er det lynhurtigt lige at give 3-4 af gangen i 190 grader varm olie.

Edit: Enig med Kaffe mht frysning.
Dette er en signatur.
Annonce