Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er jo glad for at langtidsstege - har du nogen idé om det gør nogen forskel på din fremgangsmåde?


Umiddelbart tror jeg ikke det er af betydning. Ved langtidsstegning får fedet lov til at smelt stille og roligt væk. Måske giver det endnu bedre svær? Det skal da i hvert fald prøves. Jeg vil dog anbefale at du spæde til med væske hele tiden, så stegen ikke steger tør. Der behøver ikke mere end en dl af gangen. Kom nogle ben ved, så har du en god fond til sovsen senere.
Viborg FF - Det ægte Midtjylland
Var det Kaffe der var vegetar?

Jeg bliver lige nødt til at spørge - hvad er "værd" at lave af vegetariske retter som tager langt tid? F.eks. når jeg simrer noget kød i 5-6 timer. Vil gerne lave noget til min søster som jeg virkelig har brugt tid på - men hvad er vi så ude i?

Og bonus spørgsmål: I morgen sætter jeg en porchetta i ovnen (den kommer på grillen næste gang) i 4-5 timer - tænker jeg vil smide noget andet ind i ovnen der skal have nogle timer også, har I et godt forslag? (mere kød er ok, men helst noget andet).

På forhånd gracias!
Svaret er Dhal Harry, det er en vegetar simrerat - smager fremragende.
96 kg og 198 cm
@Harry

der skal ikke meget varme på, hvis den porchetta skal have så lang tid. Et stegetermometer kan naturligvis altid gardere dig:)
http://gastromand.dk
@Flæskestegssnakken

rul en pølse af sølvpapir og læg under stegen. På denne måde kan fedtet løbe fra sværene og ned i en "drypbakke" med lidt vand/øl/vin, løg, gulerod eller hvad du ellers kan finde på, som du har stående under den rist som din steg selvfølgelig står på.

Det der med at spæde til med vand bør ikke have noget betydning for stegens saftighed - det har din centrumtemperatur til gengæld:)

Væsken i foliebakken sier du naturligvis og bruger til din kongesauce!
http://gastromand.dk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lavede grydeskeens gullasch, den var fremragende. Vi fik kartoffelmos da hele min familie var der, hviket vil sige flere +80.

Rune mit kød var helt fantastisk, jeg brugte den frosne okse osso buco fra SuperBrugsen.


Fik rester i aften, hold fast det er godt!!!
96 kg og 198 cm
moderator
Nå for satan, måske var jeg bare uheldig.

Min mund brænder som bare satan. Jeg lavet Tod Mun Pla bedre kendt som Thai Fiskefrikadeller. Tror min dip fik lidt for meget chili, eller dellerne fik for meget rød karry. For satan det er stærkt.
Dette er en signatur.
Er det den opskrift, du har posted før?
96 kg og 198 cm
moderator
Ja, men lavede dem bare med nettos billige fars i dag.
Dette er en signatur.
Kan det lade sig gøre? Har faktisk sådan en pakke i fryseren...
96 kg og 198 cm
Annonce