Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er og bliver en god bøf til prisen.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Ligger syg, men skulle lige hente noget hostesaft i brugsen. Har ikke feber, så jeg kan godt lave andet end at snue i sengen.

De har sku fået Indslevs sorte hvede på det faste inventar og til en flad tyver.

Jeg tænkte straks om man kunne bruge den til hotpotten, for jeg har gået og leget lidt med tanken om at tilføje appelsin til hotpotten. Lige hvordan ved jeg ikke endnu.

Det skal derfor prøves i aften. Så gør det jo heller ikke noget, at de tilfælfigvis have lidt kalve i køledisken til fornuftig pris ligeså.
"Is my friend in the bunker or is the bastard on the green?"
Kan du uddybe det? Lyder ret spændende synes jeg. Jeg skal lave hotpot i sommerhuset i næste uge :-)

Hvad spiser i til? Kun mos?
96 kg og 198 cm
Er der nogle som har erfaringer med at braisere krondyr eller andet vildt? Jeg får gæster på fredag og da jeg p.t. har adgang til en stor mængde kronhjort, så kunne jeg godt tænke mig at lave det og overvejer at braisere det, da jeg kunne forestille mig det lidt tørre og stærke vildt kunne have godt af det?

Evt en opskrift som der kan henvises til?
Nå, jeg tænkte, at jeg ville følge Jussis opfordring til at vise lidt billeder.
Sådan her ser mine seneste knäckiser ud:

http://i1182.photobucket…IMG2848.jpg

http://i1182.photobucket…IMG2855.jpg

http://i1182.photobucket…IMG2856.jpg

Bemærk venligst hvor totalt kunstagtige billederne er.

Det er forresten hemmeligt, hvordan jeg laver knækbrødet.
Niddets arkivar
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er lidt linkproblemer, men de er garanteret så flotte, at man på forhånd godt kan begynde at tigge efter opskriften.
--
Nu virker det!
Niddets arkivar
Labert, Kaffe.

Og smid så lige den opskrift, din lurifaks ...
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Opskrifter er jo for piger og advokater, Jussi, og du ved det.

Nej. Jeg laver en æltefast dej, som altså kun klistrer minimalt. Jeg bruger en halv liter vand og det meste af en pakke gær og fylder så op med hvede- og rugmel, til konsistensen er god. Jeg undlader at ælte ret meget, dækker dejen til og lader den hæve til dobbelt størrelse.
Dejen rulles tyndt ud - jeg er landet på mellem 1 og 2 mm, men det kan gøres både tykkere og tyndere.
Dejen skæres nu ud i stykker efter smag og behag, og hvert enkelt stykke dyppes i vand og derefter en tallerken med kerner, ost eller gryn.
Efterhæver i mindst 1 time og bages ved 200 grader i omtrent 20 minutter, tages ud og køler helt af, før de igen lægges i ovnen ved nu 100 grader, til de er helt og aldeles sprøde.

Tah-dah!
Niddets arkivar
Jeg er en Advocat-rygende tøs, så tak herfra.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce