Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
What the hell. Rom blev ikke bygget på en dag. Forhåbentlig var fruen glad alene for tanken bag.

Brugte du bagekartoffel til mosen?
https://kortlink.dk/sudv
Det har du ret i, hun var begejstret, især da jeg lignede en dårlig imitation af Dexter, efter at havde lavet rødbedemos med en stavblender. Gudsketakoglov for selvironi.

Nej, det kan godt være at det var det bindingsmiddel jeg manglede, der manglede i hvertfald noget.

Derudover er der noget timing der skal på plads(også) før det kan blive godt.
ARSENAL Guldøl Fi....lantropi?!?
Hold kæft det er jo uudholdeligt at lave PP, allerede efter to timer er jeg ved at gå til spændning over duften af de to, hold kæft det ser godt ud !

Min sauce bestemte jeg mig for lige at lave lidt anerledes, udover lauerbærbladende og en halv liter æblejuice, røg den siet væske fra Barbacuen(cirka 30 cl), en halv liter Rise Pale Ale, 2 fed hvidlød, en tørret chili(med kerner fjernet), 2 enebær, en tsk tørret paprika og en tsk brun farin i.
(...)
moderator
Min sauce blev bitter. Muligvis fordi overfladen i den bradepande som stegen lå over er for stor og væsken derfor for hurtigt koger ind. Jeg hældte ellers mere juice på løbende.
Dette er en signatur.
Men kødet blev ikke tørt, vel?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
nej det var godt.
Dette er en signatur.
moderator
Sådan en simpel søndagsfrokost med røget makrel, fiskefrikadeller og hjemmelavet remo. fra fiskehandleren, samt friskbagt rugbrød og æggekage er nu ikke at kimse ad.
https://kortlink.dk/sudv
Min blev heller ikke tør-tør, men til en anden gang hvor jeg laver den uden væde, tror jeg at den skal sprænges og derefter i rømertopfen.

Kombien med pastinakchips og trøffelolie er en killer, skal det altså lige siges.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
moderator
Jeg er med på ideen om at sprænge. Slagter Lund har dem i øvrigt sprængt, dog til en lidt heftig kilopris, men så ved du til en dag hvor det skal gå stærkt.

Edit: dog ikke i torvehallerne så vidt jeg ved.
Dette er en signatur.
Nu var jeg lige i superbest og de have den gode is til 10 kr for en halv liter(normal pris 44,95) så der røg lige 4 liter ned, så er der nogle der har en god grund opskrift på chokolade is, som kan klare 400 gram mint chokolade og hakket mandler?
(...)
Annonce