Jeg kan ikke helt lure hvor konservativ han er. Hvis det skal være helt traditionelt i tilberedningen, og du primært efterspørger retter, så kommer sådan noget som brændende kærlighed, skibberlabskovs og flæskesteg frem på nethinden.
Hvis du derimod vil flytte ham lidt, men ikke for meget, så var dette en succes ved min meget konservative svigerfamilie for et par år siden:
Sværen skæres af en flæskesteg, et bundt rosmarin skylles og tæves med en hammer og lægges oven på stegen. Derefter sættes sværen fast igen, og den tilberedes som normalt.
Rodfrugtmos (kartofler og selleri, ikke mere eksotisk end det) og langtidsbagte tomater, der kan stå i ovnen sammen med stegen, til. Der er ingen sovs, men den savner det ikke umiddelbart.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.