Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg vil gerne anbefale indkøb af stort set alle produkter fra RAW Chocolate Co. Virkelig lækkert ´superfood´. Hampefrø, gojibær, chia, chokolade og meget andet godt.

Jeg finder lige siden frem ved lejlighed, og prøver at smide den herind uden at det ligner en reklame.

Derudover vil jeg gerne slå et slag for de sorte kardemommekapsler. Meget interessant smag det tilfører for eksempel krydrede gryderetter og BBQ saucer.

Hvis I endnu ikke har stiftet bekendtskab med dem, så giv dem et forsøg næste gang I er forbi en velassorteret international grønthandler. 10-15 kroner for en pose er et forsøg værd, skulle jeg mene.

moderator
Har lige købt sort kardemomme for en uge siden, fordi du blev ved med at pushe i forbindelse med pulled pork-. Har ikke prøvet endnu.
Dette er en signatur.
Har du prøvet at dufte til det? Jeg vil tro det er lidt det samme som med fiskesovs. En korrekt doseret mængde gør underværker, mens en lille overdosis vil ødelægge det hele fuldstændigt.

Jeg har som nævnt kun brugt det i kraftigt krydrede gryderetter og BBQ sauce. Jeg tror dog det også kan anvendes i desserter, men det må min bedre halvdel stå for.
Jeg har det personligt lidt svært med svin og rødvin som kombi. Det er som om at øl bare går bedre til. Du kan eventuelt rive 4-5 løg helt fint, brune dem med smør, og bagefter blande et revet æble i. Giv det et skud med din altid allestedsnærværende engelske sovs og lidt syre fra noget æbleeddike og et godt skud peber og lidt salt.

Lad det simre i 20-30 minutter og bland det herefter med væden fra stegen.

Det synes jeg passer godt til gris.
Mmm ... Rullesteg ...

Det er jo simretid, så skipperlabskovs med jordskokker fra Rodes nye bog blev afprøvet i går.

Bogen er som sådan en mild skuffelse med sine bagte rodfrugter og andre jeg-er-19-og-lige-flyttet-hjemmefra-opskrifter.

Ikke at der er noget galt i det, men fra Le Chef på Kong Hans? Come on ...

Men labskovsen er god! Fandens god. Og det frosne smør blandet med dijon, purløg og hvidløg (jeg moste også en ansjos med) er helt suverænt når det smelter.

Og så er det jo ikke andet end kød, jordskokker, vand og en lille krydderpose med nelikker, enebær og laurbærblade.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mmm, skipperlabskovs! Får man også sennep, rugbrød og rødbede til på Djævleøen?
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Opskrift, Jussi, opskrift.

I denne tid hvor dansk kultur diskuteres på et niveau der giver brækfornemmelser og en skaber en lyst hos mig til at pande Martin Henriksen én, er skipperlabskovs måske en måde at fejre det vi kan.

Jeg har aldrig prøvet at lave det, og det er for dårligt. Det vil derfor være fremragende hvis du en dag gider skrive opskriften ned og dele den med os andre. Bare sådan i grove træk...?
pukle
det er muligvis denne http://politiken.dk/mad/…m-labskovs/
Det er lige præcis den!

Oh ja da, IB - rødbede on the side. Sennepen er i smørret.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Jussi, tjek lige countrytråden.
Niddets arkivar
Annonce