Snak

Mere indhold efter annoncen
Avocado modner åbenbart bare den er i nærheden af en anden fødevare.

Men det kan egentlig være ligegyldigt. Det er vel kun hessian, som smager mere kedeligt.



Det kan være svært at se, hvor moden en avocado er – ofte holder vi os på sen sikre side. Vi køber en, der ikke er modnet helt endnu. det gør den selvfølgelig med tiden. Men det er jo ikke sikkert, man har tid til at vente på det. Og så er der faktisk et par genveje:

Du kan putte den i en skål med mælk
Du kan lægge den sammen med nogle æbler eller bananer i en plastikpose.

Begge dele fremskynder modningen. Du kan ikke vurdere avocadoen på dens farve. Nogle avocadoer er brune, nogle grønne. De kan være noprede eller glatte. Det siger dog intet om indholdet. Så du kan ikke vurdere den på den baggrund – det har mere noget at gøre med, hvor den kommer fra. Til gengæld skal den være blød i stilkenden, så blød at man uden problemer kan stikke en tandstik ind i den. Så er din avocado moden – og klar til at blive spist.
God knows that he won´t arrive
Både æbler, tomater og citrusfrugter udskiller ethylen som påvirker modningen af andre frugter og grøntsager.

Bananer indeholder også ethylen men er samtidigt ethylenfølsomme, og vil hurtigt blive modne ved at ligge ved siden af tomater, æbler og citrus - det samme er tilfældet med avokado. Hvis du vil forlænge holdbarheden skal de derfor holdes adskilt. Men vil du fremskynde modningen så placér dem sammen.




Hører du efter, Borger?

Du skal lægge dig i en seng fyldt med æbler, tomater og bananer.

Istedet for dit umodne pjank med at lave selfie med en medisterpølse!
God knows that he won´t arrive
Tryk venligst kun i enderne, der mærker man det bedst. Hvis alle står og trykker på dem, så har vi kun brune avocado til rådighed.


Lige som husmødrene i Bilka, der fejlagtigt tror at avokadoer skal knuges og lægges tilbage. Stop dog..

@ mr123 Avokadoer og rejer er også gode venner.
Viborg FF - Det ægte Midtjylland
I øvrigt er de også gode at lave is med.

I Marokko, et land hvor landbruget på mange områder udmærker sig fortrinligt, er avokado en del af det søde køkken. Prøv det!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Closest thing to veggies here is flour.

Props for the use of the word shit og de skæve anekdoter og ref-humor.

http://distractify.com/c…heese-ever/
"Is my friend in the bunker or is the bastard on the green?"
"I Marokko, et land hvor landbruget på mange områder udmærker sig fortrinligt, er avokado en del af det søde køkken. Prøv det!"

Avokado milkshake er slet ikke tosset, Avokado, mælk og isterninger samt sukker efter behag, og så fyr godt op under blenderen.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
"Thick and bubbly, just how I´d like the ladies if I liked the ladies like that."

Hahahaha!

Men han har da godt nok nogle lange negle. Det er lidt freaky.
"This is sometimes where I call my husband in and make him stir. Stir that shit until every noodle is covered. Every noodle is equal, people"

Eller også er det en kvindehånd der bærer præg af at have fået retten som hovedret mere end en gang for meget.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
http://politiken.dk/mad/…de-koekken/

"Det var min mands ven Sebastian, som bor i Frigiliana 55 km øst for Malaga, der fortalte om drikken."

Yeah right. Endnu en der læser med på bold.dk :)
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Annonce