Snak

Mere indhold efter annoncen
Pocherede, din motortosse.

Det er sgu ret fikst med filmen, så man kan lave flere på en gang.

Hvide asparges i sous-viden var i øvrigt et kæmpe hit. Bedste asparges jeg har lavet.

Vakuumerede dem bare med lidt salt, peber og smør, og de var knasende sprøde OG tilberedt til perfektion.

De fik 55 grader i 2,5 time, da jeg så samtidig kunne tilberede en tykstegsbøf.

Glæder mig til at prøve oksespidsbryst og ting a la det.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
moderator
Lyder sgu lækkert, Jussi!
https://kortlink.dk/sudv
Det er jo sindssygt nemt. I virkeligheden er det et oplagt stykke maskine til børnefamilier, kunne jeg tænke mig.

Og ja - Fjordrejen har nemlig nogle glimrende opskrifter, så tak for at henlede min opmærksomhed den vej.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Er der nogen som har et godt forslag til noget let og lækkert aftensmad? Jeg er jo ikke nogen ørn i et køkken, og jeg gider ærlig talt heller ikke bruge super lang tid på det.
Silkeborg IF
Omelet eller fritata. Lær at lave det ordentligt, og du kan have et varmt, velsmagende og nemt varierbart aftensmåltid klar på 15 minutter.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kan ikke lige nå at lære at lave det ordentligt :)
Silkeborg IF
moderator
Det er vel bare at finde en god opskrift og så følge den. Der er ikke pokker i det. Prøv fx denne: http://www.dk-kogebogen.…hp?id=35435
https://kortlink.dk/sudv
Nej, men du kan nå at begynde at øve dig, og i løbet af kort tid har du lært det. Det er ikke svært, og det er pokkers brugbart:

- Det er mad der giver mening til alle måltider fra morgenmad til natmad.
- De fleste kan få det ned.
- Du kan anvende en lang række rester.
- Det går godt i kombination med bacon.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.
Køb noget god take-away hvis du ikke gider lave mad.

Det her er f.eks. altid godt:
http://aroii.dk/collecti…valdsensvej
Det er dog lidt langt væk når man bor i Silkeborg...

En aftensmadsret der ikke går godt sammen med bacon, er i øvrigt ikke velkommen i mit hjem :)

Jeg vil give det et forsøg, og så ser vi hvad der sker.
Silkeborg IF
Annonce