Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja det bliver tit lidt overfladisk når man skal ridse bands op - der er altid nogen man lige kommer i tanker om bagefter.

Ja Megadeth er awesome, Tornado of souls-soloen er jo legendarisk, for bare at nævne én sang (og addicted to chaos!) kunne blive ved :)
@Mr Sheetal

Billetter kan skam allerede nu erhverves på Billetnet. Min har hængt på opslagstavlen i 2-3 uger efterhånden :-)

Jep. Masterplan (og næsten alt andet Jorn Lande er involveret i) rykker. Nogen der kender "Ark" (ikke at forveksle med svenske "THE Ark", som spiller elendig pop)?
Jorn Lande er simpelthen klasse. Hverken mere eller mindre.

Billetterne er dog ret dyre, men jeg er ikke i tvivl om, at pengene bliver givet godt ud.. Jeg skal helt klart bestille et par billetter..

Arbejderr Opeth ikke på et nyt album? Det skulle udkomme i juni, tror jeg.. I så fald får vi da hørt nogle nye sange til koncerten..

"The city looks like hell" 16:33 - fucking wannabe. 1924* Foreningernes hovedstad.
Hvad koster en billet? sorry min dovenskab

Kender ikke Ark desværre.

Nogen af jer der bor i Århus og har hørt Compos Mentis forresten? De kommer med nyt album i juni. Fedt band, som kommer fra Vojens, men er bosat i Århus - har gået på gym med nogle af dem. http://www.youtube.com/w…St7U3cISciQ

Kommer Opeth allerede med nyt? vildt! Fedt!
Ja det bliver tit lidt overfladisk når man skal ridse bands op - der er altid nogen man lige kommer i tanker om bagefter.

Jamen, jeg vil da gerne ridse lidt flere op, som jeg synes er værd at bemærke:
Thunderstone (finsk melodisk power), Rage (tysk/amerikansk power, fremragende simpelhen), Symphony X (amerikansk neoklassisk progmetal), Ayreon (hollandsk space-rock), Royal Hunt (oprindelig dansk semiprog i den symfoniske ende, nu er der kun en enkelt dansker tilbage, men dt er så også ham der styrer showet (Andre Andersen)), Magnus Karlsson (svensk guitarist der står bag Planet Alliance, Starbreaker og de to Russell Allen/Jorn Lande udgivelser), Evergrey som du også selv nævnte...Ja, man kan blive ved :-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
De er bare efterhånden blevet til hele danmarks hygge/halbal band, ligesom Shubberne.
Da Volbeat var helt ukendte og upcoming, blev jeg også fanget af den der nye friske/glade guitar lydmur. Tog til masser af koncerter rundt om i landet med dem, men fuck hvor blev det pludselig ensformigt. Og da de så smed "Hellboss" ud af bandet, til fordel for ham gutten med kun et øjenbryn, mistede jeg alt. Deres 3. album er hamrende elendigt, appellere klart mere til den almene bonderøv, end til de heavy fans deres fan grundbase stammer fra. Michael Poulsen ved det godt, han går bare efter pengene i stedet for, det må han selv om, men for mig er han blot Michael Bondesen in discuise.
AaB Bayern München AC Milan
Hvad koster en billet?

360 + gebyr. Umiddelbart en høj pris, men du får altså så også Opeth og BigElf med i købet :-). Såhh, okay pris egentlig.

Med hensyn til Ark har de kun udgivet 2 skiver. Har kun nummer to. Den hedder "Burn The Sun" og er en suuuuper fed plade...
Compos Mentis.... Er det ikke dem der står bag Circle of One og Visions of tragedy? I så fald, har jeg hørt lidt til dem.. De er faktisk lidt awesome..
Overvejer at købe albummet i næste måned.. Stereo Studiet i Esbjerg midtby (ja, der er ikke ret mange andre steder med den slags musik) har haft nogle plakater op med dem i butikken ..

Kender ikke umiddelbart Ark.. Hedder de ikke "the Ark Group" ??
"The city looks like hell" 16:33 - fucking wannabe. 1924* Foreningernes hovedstad.
Chainsaw. "De er bare efterhånden blevet til hele danmarks hygge/halbal band, ligesom Shubberne. Da Volbeat var helt ukendte og upcoming, blev jeg også fanget af den der nye friske/glade guitar lydmur. Tog til masser af koncerter rundt om i landet med dem, men fuck hvor blev det pludselig ensformigt."

Jeg havde det faktisk på nøjagtig samme måde. Hyped i starten, fik sågar min svigerfar med på det, 4-5 koncerter og så døde jeg midtvejs under turneen af 2. album, men det er vel meget naturligt, overeksponering. Så er dybest set enig, men man må stadig anerkende de fede numre. Fx healing subconsiously fra den første, genialt nummer.

The Warrior. Kender sgu ikke så mange af dem, andet end navn. Symphony X dog. Jeg fandt lige en gammel cd med Lost Horizon - awakening the world. Skidesjovt og naiv power metal, men umuligt ikke at blive i godt humør af og sgu egentlig meget fedt.
The Warrior. Ikke så gal pris alligevel, med mindre Opeth skrider efter ½ time :D

Sheetal. Jo det er dem, men seneste cd Gehennesis er helt genial, og nummer jeg har hørt fra den nye lyder osse go
Annonce