Det er lidt afhængigt, hvad du er til.
Duomoen er pragtfuld, og turen til toppen af taget - eller snarere udsigten deroppe - er det hele værd. Vi var også på Museo della Scienza e della Tecnologia "Leonardo da Vinci", der er én af de mest gennemførte museer, jeg har været på. Castello Sforzesco er også fin, hvis man er til kunst, hvilket også gælder Museo Poldi Pezzoli. Sidst er Santa Maria delle Grazie også et besøg værd - hvis du dog gerne vil se Den Sidste Nadver, skal der bestilles billetter.
San Siro museet er selvfølgelig også i orden, men også ret lille, hvor turen ud til Giuseppe Meazza godt kan være lidt lang - også med Milano´s ellers fremragende metronet. Hvis du er heldig, har de dog færdiggjort den nye lilla linje næste gang, du er i Milano - den kommer til at køre direkte ud til GM.
Galleria Vittorio Emanuele II er der hvor det hele sker - hvor alle dyre butikker er. Man kan snild få sig en god kaffe og fænonemal hjemmelavet kage til en fin pris i én af de små butikker derinde.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi