@Nøgler
Du fortjener lige en lille opdatering, Alcest wise, som bare fortsætter med at dupere. Det er en sand lise for ørerne.
Som skrevet var det Kodama-albummet, der åbnede mine øjne. Jeg synes stadig det er et fantastisk godt album og pt. dét, hvor flest sange holder. Der er faktisk ikke ét dårligt nummer, udover den lidt ligegyldige lille outro.
Så hoppede jeg over til Écailles de lune. En helt ufatteligt tilfredstillende oplevelse at gå til også. Især de 3 første numre, som du også nævner. Solar song er måske lidt et ligegyldigt intermezzo inden "Sur l´océan..." slutter albummet smukt af (den er også noget særligt, selvom man godt kunne overse den).
Så gik jeg ellers og hyggede mig med de to album på repeat, indtil jeg tilfældigt smuttede videre til Spiritual Instinct, som jeg har været høj på de sidste par dage. Jeg havde ikke forventet det store, men åbningsnummeret og især Sapphire fik fyret godt op under mig. Der er virkelig gode momenter i de andre numre også.
Der er så meget guld at jeg har svært ved at bestemme mig for favoritter. Ligesom du også skrev at det ikke er musik, man bare lige smider på for et enkelt nummer.
Fedt, fedt, fedt.
Jeg er vild med det.
Min egen rækkefølge fra top mod bund hedder Écailles de Lune, Spiritual Instinct, Souvenirs d´un autre Monde, Kodama, Voyages de l´Âme. Shelter er en joker. Og det hele er naturligvis en smagssag. Jeg synes dog, at Solar Song er fantastisk til at ligge lige dér som overgang fra den dystre outro i Percées de Lumière (og dennes dystre lyd blev til at starte med bygget op af Part 2) til at slutte skiven på en lysere lyd. Sur L´Ocean Couleur de Fer er også magisk, ja, og den giver for mig ekstra mening netop pga. Solar Song.
Jaja, du er nu halvvejs, og du er stadig ikke skuffet. Velkommen i Alcest-dybet; du kommer aldrig ud igen.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet
https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret