Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er nu også et udpræget 2200 problem. Efter at have arbejdet mange år i området, kan jeg empirisk bevise at det på de egne hedder "walla min ven, det er en stor hus, den der.."

Der kan sikkert også findes en del i Albertslund og omegn der har svært ved at skelne.



Pukledyret

God stil :)
We can´t solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them. Albert Einstein
Nej, det hedder ikke "at bruge nogle helt "uventede" muskler" (har jeg lige hørt i dag) - det hedder "uvante".
Med Murphys lov skal land bygges - og det skal sportsklubber også!
Nej, det hedder ikke "velbekommen" - det hedder "velbekomme".
Med Murphys lov skal land bygges - og det skal sportsklubber også!
Jeg kendte engang en englænder, der blev drillet lidt med at sige en om alle ord, så gik han over til at sige et om alle ord i stedet. Det blev det kun sjovere af :-) Samme gut kunne heller ikke helt sige fysioterapeut, så han fik engang forklaret, at han skulle til fisseterapeut.

Jf. dsn.dk findes der ikke et navneord, der hedder erhverver, men hvad hedder det så, hvis man erhverver noget? Findes ordet eventuelt juridisk uden at stå i retskrivningsordbogen?
I er så søde allesammen
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, det hedder ikke en fodboldskamp, Christian Andersen
We can´t solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them. Albert Einstein
Ved ikke om den har været bragt, men det er nærmest mere udbredt at folk skriver "gentagende (gange)" istedet for det korrekte "gentagne".
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
"Hmm okay. Tror nu bare jeg trodser hele verden og bliver ved med at sige tegn og fakler "

HVAD?

Ved du ikke hvad det vil sige: at lave fagter med armene?


Christian Andersen - ligesom mange andre her på øen - kommer ofte med et overflødigt og forkert eufonisk bogstav for meget i ord som: fodboldSkamp, marcinpanSbrød, sneboldSkamp etc.

Jyder har det derimod med at sige: hovedpinSpille. Sjovt med sproget i de forskellige egne.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Der skal jo også være nogen til at lave fakler. Og tegn. Der er rigeligt med folk der laver fagter.
fck-medløber.
Har netop fået nedenstående melding på Facebook:
"Håber i alle har det godt, knus moster"
Jeg er ikke selv den store ekspert i tegnsætning, men ovenstående er jo direkte ondskabsfuldt. :)
We can´t solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them. Albert Einstein
Annonce