Snak

Mere indhold efter annoncen
Mener du harcelerer over?
Ha - ja.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Den Danske Ordbog og Ordbog over det Danske Sprog er det nærmeste, vi kommer autoriserede facitlister, og hvis du, som ikke anerkender brugen af ordet kredit i betydningen påskønnelse som værende en del af det danske sprog, havde gidet at se ordentligt efter, ville du have bemærket, at substantivet kredit har to betydninger, hvilket resulterer i, at der er to opslag. Under 2. betydning ville du så have set, at betydningen påskønnelse er leksikaliseret.

Æstetiske anker har jeg ikke noget imod. Men husk lige at slå ordene op, før du får sagt noget, der ikke er korrekt.
Niddets arkivar
Det samme gælder jo i øvrigt for ordet kapabel, som er leksikaliseret før 1950.
Niddets arkivar
http://ordnet.dk/ods/ordbog?query=nice

Nu er der gået 100 år og folket har stadig ikke besluttet sig. Hvad siger panelet - najs, nejs eller nice? Og najs eller najst i intetkøn?

(Man må ikke være nederen unice og sige "ingen af dem")
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er glad for najs/najst.

Jeg elsker i øvrigt eksemplerne i ODS. Elsker.
Niddets arkivar
Ja, man burde sige "brilliudmærket!" og "morderlig najs" mere end man får gjort.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Jeg ville ønske at kommentatorer m.fl. ville holde op med at sige ´målskytte´. Det hedder det ikke.
Man skyder ikke et mål. Man scorer et mål, derfor hedder det ´målscorer´.
Husk lige at tjekke noget, der hedder Ordbog over det Danske Sprog, før du siger noget, der ikke er korrekt.

http://ordnet.dk/ods/ord…y=målskytte
Niddets arkivar
Man kan ikke bare beslutte at ord man ikke kan lide er forkerte. Der er også en meningsfuld og ligefrem overgang fra "at skyde på mål" til "målskytte".

Nåh, Kaffe kom først. Whatever. Her er en gif med en flyvende målskytte: http://i.imgur.com/AsvWEBx.gifv
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Annonce