Det synes jeg skam ikke, nej.
Et hold der har Bridgewater og Bortles som QBs, er naturligvis villig til at give noget for en bedre QB.
Havde jeg givet det samme? Haaayyl no. Men det betyder da på ingen måde at traden skal gøres ugyldig af den grund.
Stafford bør begynde at spille bedre når en af, hvis ikke ligaens bedste wide receiver kommer sig over sin skade, formentligt efter næste uges bye week, og i uge 11, 13 og 14 har han virkelig favorable matchups.
Stafford på toppen er en QB der kan vinde kampe for dig. Han kan sagtens gå ind at lave 25-30 point i en uge, når alt spiller og CJ er i fuldt firspring.
Gronk er en fremragende TE, men han er injury prone. Går man ind og kigger nærmere efter i hans stats, vil man se at han i de sidste fire kampe kun har fået to redzone targets. Til sammenligning har Julius Thomas fået otte i sine sidste fire kampe, og både Greg Olsen og Antonio Gates syv hver.
Gronk er bestemt en spiller der kan rive et forsvar fra hinanden på uge-til-uge basis, men Sir C havde allerede Julius Thomas, der endda også har haft bye.
Generelt synes jeg Gronk i den handel var ret mystisk, fordi han næppe vil få en eneste kamp for Sir C.
Personligt havde jeg nok søgt en trade uden Gronk, og så aktivt prøvet at shoppe Gronk til anden side.
Watkins er en top20 receiver med potentiale til at gå i top15. I en mere trade-aktiv liga end denne, kunne man måske have shoppet ham lidt dyrere væk efter hans præstation imod Vikings (der gav ham mere end 1/3 af han samlede point for sæsonen), men den her liga virker rimelig død hvad angår trades, og så må man nogen gange tage hvad man kan få.
Eddie Lacy er en committee RB. Starks fortsætter ufortrødent med at stjæle touches fra ham, og i kun én af de syv kampe spillede, har Lacy haft over 100 rushing yards. I samme kamp scorede han to af hans i alt fire TDs. Som med Watkins er det én kamp, der har givet ham over 1/3 af hans samlede point for sæsonen.