Snak

Mere indhold efter annoncen
Snead har nu med det oprindelige 2.ovr valg, forvandlet det til:

14.ovr+39.ovr+45.ovr 2012 + 1.rd pick 2013 + 1.rd pick 2014...

Udemærket...

Selvom jeg personligt hellere havde set Claiborne på holdet.

LSU linemen har jeg et eller andet med. Brockers virker som om han er blevet draftet på potientale. Det bryder jeg mig ualmindeligt lidt om.

Men fuck en crazy andenrunde Rams får...
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Steelers må klappe sig i deres små tykke hænder.

DeCastro med pick 24 og sindsyg god værdi og sikre en OG plads de næste 10 millioner år.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
1961: Spurs-Gornik; a group of Spurs fans dressed up as angels and began singing Glory Glory Hallalujah. less than an hour later the words had already morphed from "Glory Glory Hallelujah" to "Glory Glory Tottenham Hotspur"
Fremragende draft so far af Steelers, Pats og Rams. Patriots har kun to valg tilbage i resten af draften (i aften, begge i 2. runde), men omvendt har man fået kvalitet over kvantitet.

Omvendt: A. J. Jenkins?!? Der var i min verden adskillige receivere, der skulle have været valgt inden ham, Randle, Jefferey osv.

Fsva. Browns har jeg svært ved at forstå, at man allerede nu har fået så lidt tiltro til Colt McCoy, at man skal bruge et 1. rundepick på en ny QB. Men hvis man ikke tror på Colt, kunne man have gjort langt værre. Weeden kan sikkert spille 8-9 år i ligaen.
Efter at have læst noget om Brockers er det måske ikke så skidt alligevel.

Rams var STINKENDE dårlige sidste år på rundefence og manglede voldsomt meget en stor DT i midten.

Brockers skulle være ganske glimrende runstuffer, men med noget manglende evner som pass rusher. Som en 21 årig DT kan han få lov til at være på banen de to første downs, hvor chancen for løb er størst, samtidigt med han udvikler sig til en everydown lineman.

Kalven har masser af potientale. Så nu må man håbe.

For andenrunde håber jeg på en Rams draft som dette:


33. Cordy Glenn OG

39. Stephen Hill WR

45. Lavonte David OLB

To startere og en deepthreat. Nice.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeps, har læst den.

Det burde være obligatorisk læsning for alle draftfans. Det giver et fremragende indblik i et warroom.

Brockers vokser lidt på mig. Han skulle være en meget god runstopper.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Weedens lidt overraskende ankomst i Cleveland kan åbenbart være = farvel til Colt.

http://www.nationalfootb…-dealt.html

Der er åbenbart ingen tålmodighed med nogen spillere i NFL...
Jeg tænker også at McCoy må have lavet/sagt et eller andet dumt internt som vi ikke ved noget om. Han spillede ikke specielt dårligt, specielt ikke taget i betragtning at der ikke var meget hjælp omkring ham. Han har selvfølgelig ikke rigtig deep threat evnerne, men alligevel.

Browns har jo alligevel forsøgt at trade sig til et par QBs og samtidig samle et par FAs op inden, og vælger nu Weeden i første runde.

Der må næsten være et eller andet andet bag, end at de bare mangler tiltro til ham.

Jeg er helt vanvittigt godt tilfreds med at Melvin Ingram faldt til Chargers. Han kan virkelig blive et beast og brugt stort set overalt på banen. Han laver directional shifts ligeså hurtigt som Blount, han spillede QB i highschool og griber en bold overraskende naturligt i forhold til at han er DE/OLB.
Mayock sagde noget i stil med "Look at this kid. I believe he could be a pro bowl TE with his skills". Han er stor nok til at kunne blive brugt som DE, har rigelig eksplosivitet og atletisme til at være OLB og kan også bruges som LB´er i de får 4-3 formationer der er i playbooken.
Jeg er nogenlunde tilfreds med Michael Floyd. Det var ham eller Reiff, når det ikke var aktuelt at trade. Graves påstår at muligheden for at trade ned var til stede, men at der ikke var tilstrækkelig værdi at hente ved et trade.

Det var i dele taget en svær situation Cardinals stod i med det pick 13., i og med at de ikke har et 2. runde pick, og både WR og især LT har store mangler. Jeg kan ellers godt lide Andre Roberts som 2. WR, men Floyd må allgievel anses for at være en solid opgradering. Han sammenlignes af eksperterne Anquan Boldin, og hvis det er tilfældet, så er Floyd et fantastisk pick.

I forhold til 3. runde kan der ikke være tvivl om, at målet er en tackle, og det går jeg ud fra, at Graves og Keim har tænkt på, da de undlod at tage en tackle med 13. pick. Jeg ved dog intet om potentielle picks, så jeg vil lade mig overraske positivt.
Annonce