Snak

Mere indhold efter annoncen
Der var fandeme mange dumme penalties fra begge hold i den kamp. Men fedt for spændingen i NFC South.

Det er vildt, hvor ringe AFC er i år, med undtagelse af Pats og Steelers. Jeg tror Chargers går i slutspillet på trods af at være 4-6, og uden at have imponeret synderligt. Men lad os sige, at Pats, Steelers, et hold fra AFC West (som formentlig, men ikke sikkert, bliver Chiefs. Den division har sgu skuffet) og både Jags og Titans går i slutspillet. Så er der en plads tilbage, som decent-at-best hold som Bengals, Ravens, Raiders og Texans uden Watson kan kæmpe om. I den fight tror jeg mest på Chargers, der skal møde Cowboys, Browns, Redskins, Chiefs, Jets og Raiders. Et nogenlunde overkommeligt program. Man ender vel nærmest med at få WC med en 9-7 record. Cowboys-Chargers på torsdag bliver fed og ekstremt vigtig.

NFC bliver en smule tættere, og de hold, der kommer til at kæmpe om PO-pladserne er langt bedre. Eagles og Vikings må være de eneste, der er nogenlunde sikre på divisionen(for Vikings´ vedkommende kan det endda ændre sig på torsdag i Motown), og Saints ligger selvfølgelig også lunt i svinget, men mangler tre kampe mod Falcons og Panthers. I NFC West ligger Rams og Seahawks jo meget tæt, hvilket vil sige, at hold som Panthers, Falcons, Seahawks, Rams og Lions meget nemt kan misse slutspillet. Allesammen fremragende hold, jeg har stor fidus til Panthers.

Det kunne have været endnu sjovere, hvis Redskins ikke havde spillet defense på samme passive måde som Brøndby under Henrik Jensen i de sidste par minutter af kampen.

Det bliver en fed december!
Endnu engang skyder Seahawks os selv i foden. De der penalties og blar walsh har kostet os MEGET dyrt i år udover skader. Jeg har meget svært ved at se mine Seahawks nå play offs. O-line coachen skal bare fyres, og alle de penalties koster os dyrt. Vi er ved at slå rekorder i begået penalties, og der peger pilen udelukkende på dårlig coaching.
Den amerikanske kommentator sagde, at de også havde flest penalties i de to sæsoner, de var i SB, men at de denne gang ikke har samme defense og løbespil til at kompensere for det. Men jo, det er svært at vinde med så mange penalties. Dog havde Falcons også deres unødvendige penalties på det sidste drive.
Forsvaret når alle mand er klar er stadig blandt ligaens bedste. De er bare alt for ringe på third down defense, og der er jeg meget misundelig på Vikings forsvar på den måde at Zimmer kalder spillene på. Jeg er dog positiv i forhold til, at den her draft klasse har været rigtig god indtil videre. Der er massere af ung talent udover L.O.B på begge sider af bolden. Men det her ser bare ikke ud til at være vores sæson. Walsh skal sparkes ud af Seattle.
Problemet er at alle mand ikke er klar og nogle utroligt vigtige brikker er ude for sæsonen og iøvrigt oppe i årene - Avrill, Chancellor og Sherman.

Men Wilson er ung og med ham kommer der noget specielt - Det kræver dog at forsvaret spiller bedre, hvis det skal blive til mere.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
God Thanksgiving til dem der fejrer det.

Jeg tror, det bliver tre gode kampe. Især den første med Lions - Vikings!
Ja god thanksgiving, håber det bliver nogle gode kampe i år :)
FCM Liverpool
Vikings har da virkelig tur i den. Case Keenum er nærmest helt overlegen, og så leverer Thielen bare gang på gang. Hvem havde set den komme. Jeg har sjældent set en QB være så super cool under pres. Hans TD throw til Rudolph var jo bare helt vanvittig.


Cowboys ser i øvrigt yderst middelmådige ud, når de mangler Zeke. Dak Prescott har heller ikke tur i den. Det kan være, at Tony Romo skulle hives ud af studiet for at få gang i deres offense.
"Vi er bare ikke bedre"
Ja, Cowboys har helt tabt kampen og deres Play off muligheder må være helt forsvundet. Chargers til gengæld ser ud til at have fundet det store spil frem på rette tidspunkt. Rivers med mere end 400 passing yards i denne kamp. Jeg husker stadig, hvordan han havde problemer med at producere tidligere. Det er i hvert fald ikke tilfældet i dag.
"Vi er bare ikke bedre"
Ingen QB´s har problemer med at producere imod Cowboys forsvar, når Sean Lee er skadet. Sådan virker det i hvert fald. Det er hullet som en si.
Annonce