Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu har jeg kun set highlights, men damn en fed kamp at starte sæsonen på. En top-3 QB mod ligaens bedste forsvar og en halvskidt QB mod et ret ringe defense. To udmærkede match-up´s.
Ikke sandt. Falcons defence var den bedste del. Matt Ryan var virkelig usikker. Offensiven stank på nær Julio Jones. Intet nyt der. Dog fuldstændig bizart at hans catch bliver ruled incomplete efter review. Falcons har i øvrigt ikke noget dårligt forsvar. Man var til gengæld uheldige med skader. Vi overlever dog nok.
"Vi er bare ikke bedre"
Dybt synes jeg Falc´s ser gode ud, men på linien kniber det. Ingen tvivl om Ajayi er en god RB, men han fik for meget plads. Det kan rettes, ingen tvivl om det.

Jeg tror nu også begge hold nok skal komme i playoff. Og Eagles bliver skræmmende når de får Wentz tilbage. Altså, mere end de allerede er. Jeg kunne snildt se dem gå hele vejen igen.
@Untitled
Matt Ryan er virkelig ikke en top 3 QB. For mit vedkommende syntes jeg ikke engang han er top 10. Han har en rigtig god o-line, en top 2 receiver og generelt bare våben. Han har 2 rigtig gode RB´s og alligevel får han ikke det optimale ud af det.
Fan af: Derby County
Den diskussion kører - og har kørt - rigtig mange steder igen og igen. Og det bliver vi nok aldrig enige om. Men jeg mener bestemt han er deroppe. Han er en fornøjelse at følge og tager generelt gode beslutninger, synes jeg.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En lidt grim, men intens kamp, hvor Falcons må føle sig ekstra trætte over ikke hive sejren hjem.

52-yard bombe til Julio der bliver dømt som incomplete, første drive hvor der ingen point kommer, missed FG, INT i RZ og 5(!!) forsøg fra 10 yard linjen for et afgørende TD uden det sker. Puha.

Matt Ryan er en ganske fin QB og minimum i top10 ved mig. Pocketpasser der sikkert holder mange år endnu. Dog er blamagen mod Pats i SB stadig formørkende for Ryan.

Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Hvor vild er du med Adam Schein?


Adam Schein er en selvoptaget nar.

Ligegyldige "analyser" han kommer med. En jødisk Skip Bayless.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Ja det var en noget rodet kamp, typisk 1. runde kamp, hvor offence ikke helt er i sync. Et hav af gule flag, tror der blev kastet 15 i første halvleg, det ødelægger totalt rytmen i en kamp.

En kamp som Eagles vandt på deres defence. Falcons skal blive bedre i Red Zone, ellers kan de godt vinke farvel til Super Bowl drømmen. Ridley en non-factor, havde håbet han kunne sættes bedre i scene. Julio med stor kamp, lækker at se ham, når han er skadesfri og i form.

Foles viste ikke meget af der, der gjorde ham til MVP i Super Bowl, han skal sandsynligvis også spille de næste 3 kampe, og gerne meget bedre end det vi så i nat, ellers er det op til deres defence, indtil Wentz kan spille igen. Er Wentz på samme niveau, og defence kommer helt op i gear, så kan Eagles gentage sidste års kunststykke.

Tilsidst...Jason Peters er sgu et bæst
AFC ABOVE ALL FC Barcelona Juventus Ajax Sympatiserer med: BM, Dortmund, Napoli, Benfica, Leeds og The Crazy Gang
Kurt Warner, dette herlige mennesk!, kommer med analyse af de sidste spil i kampen igår. Ganske skrap kritik.

Kurt Warner:

The @Eagles ran same D on each of those last 4 snaps in RZ... how the @AtlantaFalcons didn’t come up w/ a better play than those? They played 7 across - needed to attack 1 zone w/ 2 guys & it’s an easy TD - they kept sending guys 2 different zones??? Beat zone by overloading it!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Den analyse rammer hovedet lige på sømmet.

Steve Sarkisian er ikke i samme klasse som Kyle Shanahan.
AFC ABOVE ALL FC Barcelona Juventus Ajax Sympatiserer med: BM, Dortmund, Napoli, Benfica, Leeds og The Crazy Gang
Annonce