Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu er jeg så gammel at jeg startede med at se NFL på TV3 med Henrik Knudsen. Cowboys og Troy Aikman var min første rigtige introduktion til spillet. Og de Super Bowls der var dengang var sublimt kommenteret af Knudsen, hvis behagelige toneleje og i øvrigt enorme viden var et kæmpe aktiv. Hvis folk ser golf i dag vil de ikke være i tvivl.

Zulu havde en ok dækning, og jeg tror de begge syntes starten var rigtig sjov. Det var nyt for alle, ikke mindst Falkeøje, der virkelig ikke vidste noget som helst i starten. Som andre skriver var det en god måde at få alle med på. Senere hen blev det lidt for la la, og det handlede mere om cheerleaders og gøgl, og derfor er jeg glad for at Viasat overtog. Jeg synes fra starten det har været ok (inkl med Bubba), men nu har de virkelig nået et niveau, der er fedt. Topprofessionelt og godt produceret. Gode værter, selvom Levy har problemer med at smide ekspertrollen væk og agere som studievært istedet. Det må også være svært, når man selv har enorm viden, men er nødt til at formulere det som et "Ved du noget om det" -spørgsmål.

Men generelt fed dækning vi har pt.
Jeg droppede Viasat og købte Gamepass da Peter Palshøj blev ansat som vært. Er han der stadig?
Manchester United Chicago Bulls
Nej heldigvis ikke. Han er ude. Det var også helt forfærdeligt.
Jeg savner stadig at viasat folkene har lidt flere indslag, eller finder en måde at gøre det til mere end bare at kommentere på miami dolphins vs SF 49ers eller X vs Y, som jo er udgangspunktet når man ser en fodbold/tennis/håndbold kamp. For mig personligt er det fede ved NFL (indtil vi når PO´s) at man spiller alle (næsten) kampene samme dag og at man derfor skaber et event. Alle de 17 søndage fra september til december er noget helt særligt. Jeg savner at de forsøger at gøre Football Sunday til et event, mere end bare 4 eksperter der taler om den enkelte kamp man sidder og ser på.
Det kunne være et segment med nyheder fra ugen der er gået, top 10-plays fra sidste uge, seneste måned, stats over hold/spillere i interessante kategorier, der er uendeligt med muligheder for hvordan det kan gøres. Og jeg er klar over at de selvfølgelig allerede gør dette, en gang imellem, men det bliver lidt sådan tilfældigt når tommy/Levy stiller bodil/Rune et spørgsmål om en specifik spiller/hold. Jeg så gerne man satte det mere system og forberedte en masse ting i løbet af ugen.
Desuden er jeg i løbet af sæsonen blevet kæmpe fan af NFL redzone. Jeg ved ikke om det er en holdning størstedelen af 3plus seere deler (formentlig ikke), men for mig handler NFL sunday ikke så meget én enkelt kamp. Det handler om helheden, om alle de forskellige historier der udspiller sig på de forskellige stadions.
123
Jeg kunne nu meget godt lide Elming og Bøjgaards fjolleri, men det var også en anden tid og det er ikke sikkert jeg synes det ville være lige så sjovt nu. Men spøjse indslag som da Elming "tegnede" på Carrie Underwoods thanksgiving optræden, som var det et genialt spil eller da Qvortrup og han knapper op for skjorten, mens de åd slikkepinde i studiet var lige til pas "what the fuck"-TV for mig i den periode.

Viasats dækning er gået fra at være latterlig til at være rigtig god og seriøs. Hvilket står i skarp kontrast til deres fodbolddækning, hvor det generelt har været nedadgående for niveauet de seneste 10 år - bedst eksemplificeret ved bundniveauet på det åndsvage Bille/May interview - men jeg ser det ikke længere så måske det er blevet bedre.

Bubba og Arnborg fandt jeg mig aldrig til rette med, de gjorde sig bare ikke på TV, specielt Arnborg mener jeg var et større fejlcast end selv Palshøj. Hans akavede formuleringer og hakkende sprog, burde være nok til at præsentere lidt selvindsigt og lade være med at blive studievært. Det er samtidigt mit indtryk at viasat har skruet lidt ned for reklamerne og omstruktureret lidt i forhold til hvornår de benytter spilpauserne til at vise dem.

Overordnet skal jeg dog ikke ligge skjul på at min grundholdning til Viasat/MTG, er at de er noget djævlen har skabt. Bare det at der er volumeforskel på lydsporet i studiet og i reklame blokkene er så klamt at det burde forbydes - jeg mangler funktionen på mit TV der auto-muter reklamer - når jeg ikke selv får trykket på knappen. Det ville sgu være århundredets opfindelse, AD-Block til TV.
Jeg tipper sejre til Broncos og Panthers i weekendens kampe.
M i a S a n M i a
Mere indhold efter annoncen
Annonce
http://mmqb.si.com/mmqb/2016/01/19/los-angeles-rams-nfl-ownership-meeting

Good stuff fra Peter King om mødet, hvor Kroenke fik sin tilladelse til at flytte Rams til Inglewood og LA.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Interessant læsning, Halil.

Her er et analytisk syn på coaching decisions i sidste weekends kampe.

http://fivethirtyeight.com/features/nfl-coaches-are-getting-away-with-crimes-against-middle-school-math/
Symnes der er lidt for meget der peger på Panthers-sejr, så hvorend jeg gerne ville tippe mod dem, så kan jeg ikke helt finde argumenterne. Momentum og hjemmebane er én ting, men så er der også lige et par andre ting. Carsten Palmer spillede skidt mod Packers, og han tog nogle dumme beslutninger. Det er der altså ikke råd til i denne kamp. Ydermere så lover de våde forhold, og en bane, der kan blive svær at stå fast på, og det er heller ikke kræs for et dome-hold. Så jeg er nok nødt til at acceptere Cam i en SB.

Pats-Broncos: Med det receiverkorps Brady har klar og et defense, der bare viste klassen i sidste uge, så tror jeg ikke på Broncos. Men kampen skal nok blive tættere end forventet. Tror på max en scoring mellem dem.

Så det bliver Carolina og New England i SB50
Du er ikke fan af Cam, Untitled?
Manchester United Chicago Bulls
Godt spottet.
Annonce