Snak

Mere indhold efter annoncen
Dejligt. Så skal Patriots prøve wild card for en gang skyld.
"Vi er bare ikke bedre"
Browns går 6-10 og HC Kitchens får sparket efter en sæson.

Men i det mindste har de mange picks...
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Cleveland Browns er svaret på hvorfor, at jeg foretrækker at vinde kampe fremfor at tanke.

Glædelig Black monday. Det ser ud til, at der ikke sker ændringer i Falcons organisation.
"Vi er bare ikke bedre"
Cardinals - Rams var endnu et vidnesbyrd om hvorfor Cardinals skal tages seriøst næste sæson, de begynder for alvor at ligne et effektivt hold både offensivt og defensivt. Det vigtigste er at man for sikret sig keylan Drake, som i den grad har fået en opblomstring.
(...)
Jeg har aldrig været den helt store fan, men det var sgu sejt at se Lynch flyve hen over alle til TD. Det brøl på stadion gav gåsehud.
Og ligeså fedt det var, ligeså forfærdeligt var det at den delay of game straf kostede muligheden for at se det igen.
Jeg har været Barcafan længere end dig!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Synes du, Saint?

Hvad får dig til at synes det?

Rams vandt kampen ret “nemt” som jeg så den.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Synes du, Saint?

Hvad får dig til at synes det?

Rams vandt kampen ret “nemt” som jeg så den.


Jeg kan slet ikke se at det skulle være ret nemt, det er mest af alt pågrund af en fumble på det sidste drive at Cardinals ikke går ned og udligner og kampen kunne være gået i overtime. Måske det skal ses i relief af at jeg mener at Rams har lignet et af top5 hold i NFL de sidste 4 runder, hvilket gør at jeg mener det var et svært matchup i den runde.
(...)
Ok, det Er jeg ikke helt enig i at det “bare” er en fumble til sidst.

Cards skulle ha TD uden TOs og fra 80 yard linjen. På 1 minut.

McVay elsker at slå Cards, så på den front er det et svært match up.



Mon Browns iøvrigt begynder at tanke igen?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Jeg skal fandeme ikke være fan af et hold, som begynder at tanke. Det er da om noget at dolke spillere og fans i ryggen. De spillere som er på holdet skal i forvejen kæmpe for deres kontrakt, og deres stock bliver ikke ligefrem mere værd ved at spille på et tabende hold. I Browns tilfælde har de dog skabt et par dygtige OL-folk hist og pist, som er gået til større kontrakter hos Giants og Falcons f.eks.

Vælger man at gå tanke/lotteri vejen, så kan man jo drafte spillere som Trubisky og Winston højt. Eller måske få Trevor Lawrence. Apropos Winston, så har den pick 6 han kastede i går gjort hele sejren værd i går. Han er så overvurderet, og mon ikke den pick 6 bliver hans sidste kast for Tampa nogensinde. Han starter dermed karrieren med at kaste en pick 6 og slutter af med en pick 6. Fremragende historie, men ikke bedre end den hvor han blev taget for at stjæle krabbeben i et supermarked.

Det er vel også lidt iøjnefaldende, at det hold som drafer sent også er det hold, som har været mest succesfuldt. Altså Patriots. Det er ikke et endegyldigt bevis på, at man ikke kan hente værdi ved at drafte tidligt, men det betyder altså også, at der er mange andre faktorer, som spiller ind.

Jeg er fint tilfreds med, at Falcons drafter nummer 16. Der skal nok være noget, som man kan arbejde med ved den position.


"Vi er bare ikke bedre"
Pat Shumor fyret i Giants, det var lækkert, han har intet udrettet. Desværre røg Gettlemann ikke samme vej, men er stadig glad, i hvert fald indtil de ansætte deres nye HC, for det ender nok med en gammel konservativ træner, der intet nyt tilfører holdet, men man har jo lov at håbe.

Giants skal drafte som nr. 4, og alt efter, hvad der sker i FA, så håber jeg de trader ned, og så skal o-line og DB prioriteres.
AFC ABOVE ALL FC Barcelona Juventus Ajax Sympatiserer med: BM, Dortmund, Napoli, Benfica, Leeds og The Crazy Gang
Annonce