Nå. Jeg må nok hellere komme frem med mine bud, selvom jeg godt nok synes det har været svært at vælge.
Patriots @ Broncos
Broncos´ klare styrke er forsvaret, hvor de, meget lig Chiefs, har været utroligt gode til at få lagt pres på modstandernes QB uden at blitze og har haft flest sacks i sæsonen, og dermed holde flere folk i coverage. Så står vi igen med Brady og Edelman, men hvis Chris Harris´ skulder er så meget bedre som han selv påstår, så skal Edelman pludselig til at stå overfor den, imo, bedste nickel corner i ligaen. Det kan blive enormt spændende at følge den kamp.
Pats´ næste våben i kasteangrebet er naturligvis Gronk, som er umulig at dække op. Jeg vil dog skyde på at Broncos smider Talib på Gronk, sammen med formentlig Danny Trevathan, og så må vi se om de på en eller anden måde får lukket ned for vanvidsmanden Gronk. Jeg har min tvivl, og mon ikke Belichick og co. har udtænkt en eller anden måde at få ham fri på alligevel.
På den anden side, skal vi altså heller ikke glemme at Patriots er det hold i ligaen med næstflest sacks i sæsonen. Kun 3 færre end Broncos, og hvor Brady er, og stort set hele sin karriere, har været fremragende til at slå blitzen, så er spørgsmålet om Manning kan det længere. Jeg er slet ikke i tvivl om at Belichick vil gøre alt hvad han kan for at tage løbet væk, og så lægge alt over på Manning, og se hvordan han reagerer på presset.
I øvrigt en helt vanvittig stat: Brady er 4-1 i playoffs når han kaster bolden 50+ gange.
Key matchup: Chris Harris og Aqib Talib vs. Edelman og Gronk.
Cardinals @ Panthers
For satan hvor jeg glæder mig til den kamp. Hvor jeg i den anden kamp håber begge hold må udgå og AFC må sende en alternate i Super Bowl, så er NFC-kampen her helt anderledes. Uanset hvem af de to der går videre, vil jeg være godt tilfreds, og heppe på dem i Super Bowl.
Jeg tror det bliver en enorm tæt kamp, men det sagde jeg også i sidste uge, og efter sidste uges udradering af Seahawks, har jeg Panthers som favorit. Men det er en kamp hvor jeg kan komme med lige gode argumenter for at begge hold vinder kampen.
Cardinals har et fremragende hold, og er så likeable at det er helt fjollet. De har en vibe over sig, en form for "Hey, wadda we got lose?"-attitude hele vejen igennem. Bruce Arians, der jo allerede havde pensioneret sig selv for flere år siden og bare giver den fuld hammer og ikke gider at fedtspille noget. Carson Palmer, en gammel gut som altid har været en fin QB, men som man heller ikke længere rigtigt forventede det store af. Fitzgerald, der efter et par sløje sæsoner jo nærmest var blevet parkeret med det ene ben i graven.
Hvis der er ét hold i hele NFC der er bygget og klar til at skulle ikke bare slå, men virkelig pille Panthers´ forsvar fra hinanden, så er det dem. De har spillerne i Palmer der er kold og rutineret, Fitzgerald det samme, og som aldrig dropper en bold, Floyd med fysikken, John Brown (og JJ Nelson) på speed, og David Johnson i backfielden der kan slå modstandere både på løbet, men også i kastespillet, der alle bringer noget der kan ramme Panthers. Hårdt.
På den anden side af bolden, har Cardinals et rigtig godt forsvar, men der hvor jeg tror de taber kampen, eller Panthers vinder den er nok mere rigtigt at sige, er at Cam bare har den x faktor der skal til, for at vinde de svære kampe. Cardinals blitzer sindssygt meget, men Cam er fremragende til at slå blitzen. Han er så mobil i lommen at han er svær at komme ind til, og selv hvis man kommer ind til ham, har han så vild en arm at han sagtens kan få bolden ud til en kort rute selv på bagfod.
For at lave en lille sammenligning imellem de to hold, så har Panthers opgivet 61 QB hits i sæsonen ... Cardinals, 103 QB hits. Godt nok har modstaderne naturligvis også en del at sige, men det er bare så vildt hvor god Cam er til at komme væk fra presset og slippe af med bolden.
Key matchup: Cam vs. Arizona pass rush.