Snak

Mere indhold efter annoncen
Det eneste jeg tror på er, at holdet der spiller i hvidt vinder. Så det bliver 49´ers der tager den.

Hvad siger folk i øvrigt til Michael Thomas som OPOY foran folk som McCaffrey?
Liverpool FC og New Orleans Saints
Folk er delt, men mange mener klart McCaffrey burde have vundet.

McCaffrey blev faktisk kun nr. 3 bag Thomas og Lamar Jackson.
AFC ABOVE ALL FC Barcelona Juventus Ajax Sympatiserer med: BM, Dortmund, Napoli, Benfica, Leeds og The Crazy Gang
Mahomes og Chiefs med endnu et comeback i PO.

Voldsomt flot.

Kyle Shanahan & ATL led NE 28-12 in SB at 9:48 4Q
Kyle Shanahan & SF lead 20-10 in SB at 9:47 4Q
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Jeg synes vi fik en rigtig fed Superbowl finale med den rette vinder i Chiefs. Utroligt flot at de for tredje gang i slutspillet laver et stort comeback og kroner sæsonen med at vinde mesterskabet. Men 49´ers fortjener stor ros. Jeg må indrømme at jeg troede 49´ers havde vundet kampen da de lavede en interception i starten af 4 ytr. Der havde de virkelig al momentum på deres side og havde domineret 2 halvleg indtil da. Men derfra tog Chiefs over og lavede endnu en flot comeback sejr anført af Mahomes, Tyreek Hill og Damian Williams. Det var godt at se dejligt at Andy Reid endelig fik sin Superbowl sejr. Og vi fik endda at se at manden godt kan vise følelser på sidelinjen.

49´ers træner Shanahan viste derimod lidt mangel på erfaring og dårlig clock management i slutningen af 1 halvleg, hvor jeg mener 49´ers pga af Shanahans manglende timeout og over konservative indstilling, forspildte en god mulighed for at 49´ers kunne have bragt sig foran inden pausen.
Nu så jeg ikke kampen, men var det fair at Mahomes blev MVP? Eller var det klassisk U S of A?

Hans stats var ikke så pæne.

Men fin sejr til den, og ikke mindst til hvalrossen. Den har været længe undervejs.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det var helt fair.

Jeg kunne ikke se, hvem der ellers skulle have fået den.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Damien Williams burde have været MVP. 133 yards og 2 TDs på afgørende tidspunkter.
Mahomes får den because QB og New Face of the NFL, desværre.

Ellers så kølige Kyle Shanahan viste igen at presset under den helt store kamp er for meget. Kastede med tingene på sidelinjen og virkede til ikke helt at kunne overskue det big picture.
Jeg er egentlig ret stor tilhænger af hvordan han sluttede andet quarter, selvom det har fået meget kritik, men til gengæld helt tosset ikke at gå på 4th and short tidligt i tredje quarter. Man burde jo mene at Bill O´Brien havde vist hvor dårlig en idé dét er imod Chiefs.

Ellers en ganske fin Super Bowl. Nogle trælse dommere igen, men det er jo desværre bare NFL-standard efterhånden.
Mahomes var sgu da også den bedste spiller for KC, så det forstår jeg ikke. Selv i en af de dårligste kampe i sin NFL karriere er Mahomes stadig clutch i 4Q og hjælper voldsomt med til at sætte 21 point på tavlen i netop 4Q.

Generelt var det dog ikke en kamp, hvor det skreg på oplagte MvP kandidater.

Shanahan brænder helt sammen. Igen fristes man til at skrive.

Andy Reid derimod. 3 kampe i PO. Bagud med minimum 10 point i hver af dem. Vinder dem alle. Velkommen til HOF sir jeg blot.

Mahomes kan iøvrigt også snart sige goddaw til den største kontrakt i NFLs historie snart.


Edit:

Hvem der iøvrigt stod for den dårligste reklame nogensinde: Gamepass.

Nedbrud i 1Q og nedbrud i 4Q med ca. 2.20 igen.

KATASTROFE!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
NFL´s grimmeste arm er blevet Free Agent. Der skal bygges op hos Chargers.

Synd han ikke bare gik ud og meldte slut på karrieren inden det her. Det er næsten uværdigt efter en karriere som hans at skulle tage to fesne år i Miami...
Miami??

Han ender med stor sandsynlighed i Colts, i et system der er næsten identisk med det han har kørt i Chargers, bag en fremragende offensiv linje og med et fint forsvar - og sindssvagt meget cap space til at tage to års seriøst og aggressivt skud på en Super Bowl.
Annonce