Rams er på toppen af top1 divisionen i NFL, nemlig nfc West, for tiden.
Rams har haft nogle tossede nederlag til 49`ers og Dolphins, på vej mod en 9-4 record. Foran venter Jets hjemme, Seahawks ude og endeligt Cards hjemme.
Rams har tidligere på sæsonen vundet solide sejre over divisionens rivalerne(men det er divisionsopgør, så alt kan ske) og Jets bør de slå i 99 ud af 100 tilfælde.
Uanset, så ligner det at minimum to hold fra West kommer i PO med det nye PO format.
Rams defence spiller meget solidt, hvor Aaron Donald igen bør blive def mvp. Han er helt suveræn igen i år. Men Jalen Ramsey spiller også på et all pro niveau og giver Brandon Staley, DC, mange muligheder i sit scheme. Det virker!
Rams helt store tvivlspørgsmål er QB Jared Goff der har haft nogle forfærdelige kampe( de tre tidligere omtalte f.eks). Han har i disse kampe heller ikke fået meget hjælp af McVay, men han har stadig spillet for dårligt. Især turnovers har været helt idiotisk til tider.
Men Rams angrebet er godt skruet sammen og O-Line spiller ganske godt, selv efter LT Whitworth gik ned med en knæskade(han kommer igen til PO dog) og sætte yards på tavlen, men stadig ikke helt nok point til det kan sammenlignes med tidligere tider. Det skal i den sammenhæng nævnes, at Rams har haft kæmpe kicker problemer igennem sæsonen, hvor Rams pt. Er på deres tredje.
Coaching har også været god, hvor Rams er voldsomt gode til at justere efter pausen. Solidt.
Rams har et hold, som på dagen kan slå alle i NFC. Så bliver det mere interessant om Rams også kan gokke Chiefs.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??