Snak

Mere indhold efter annoncen
Til gengæld håber jeg virkelig snart at NFL enten indser at de har gjort det for svært at spille forsvar, eller indfører en videodommer til at hjælpe dommerne.

For som det er nu, kastes der flag hver gang det bare kan ligne at der er en penalty på forsvaret, i stedet for først at kaste flaget når de er sikre på at der er begået noget ulovligt.
Frank Reich må fyres..
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
It´s Tua time! Vanvittigt comeback af Dolphins mod Baltimore bagud med 21 point inden 4 qtr, Men ender med at vinde 42-38 over Baltimore Ravens. Tua med 6 pasning TD´s. Han begynder at ligne det supertalent han var for Alabama.
Kasper Skyum er god i studiet, synes jeg. Noget bedre fit end både Jesper Elming og Lasse Tor, til min smag.
Rams vandt over Falcons i weekenden i underlig omgang.

Rams kommer relativt let frem til en 28-3 føring, hvor det ligner cruisecontrol i resten af 2H. Stafford har et par tåbelige INTs, men ellers er det nogenlunde solidt.

Så går det op i hat og blå briller, hvor Falcons forcerer et blokeret punt for TD for første gang i 509(!!) kampe, hvorefter de er indenfor et TD.

Men tiden er imod Falcons og Rams trækker sig sejrrigt ud af opgøret, som blev meget mere spændende end det var nødvendigt.

Men nu 1-1 og afsted til Cards og et divisionsopgør.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad fanden ligner det at jeg scorer tredjehøjeste antal point for runden (2,5 mindre end #1) og så alligevel taber? Lortematchup!

Og så får man denne kommentar:

“If they played every team every week, Dolph Marino would be 22-4”

Dét nå’ed pis, majn!
Vanvittigt catch af George Pickens i nat!
Liverpool FC og New Orleans Saints
vanvittigt catch


Godt catch, men ikke vanvittigt. Og hvad nytter det, når man ellers stinker for sit hold? 5 catches i 3 kampe flytter jo ikke pælene ret meget…
"Is my friend in the bunker or is the bastard on the green?"
Det hjælper ham heller ikke just at Steelers har valgt at satse på en QB med mere end tvivlsomme kasteevner.
Mærkelig runde i NFL.

Chiefs, Chargers og Bills taber. Til Dolphins, Jags og Colts. Weird...

Well, Rams vandt stille og roligt over Cards. Det var en kamp, hvor Rams var markant mere i kontrol end kampens resultat antyder(20-12).

Stafford og angrebet gjorde nok, men det er ikke en super velsmurt maskine vi ser for tiden. Cam Akers fumblede på 1-yard linjen, da han forsøgte at række bolden over stregen for TD. Uheldigt.

Forsvaret gjorde det fint og holdt Murray i lommen, samt tvang Kliff Kingsbury til at satse meget også på 4. down. Rams var ramt af 4 DBs var ude, så der blev spillet rigtigt meget cover, hvilket tillod en masse spil der gav nogle yards, men ingen store spil. Bend dont break var rigeligt til at vinde den kamp.

AD med sit 100 sack i sin 130 kamp. Absurd niveau. Han havde mere eller mindre konstant 2 eller 3 mand på sig.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce