Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er naturligvis mange forhold, som er problematiske ved Israel, men det kræver vist, at man er mere til Osama end til Obama for ikke at kunne se det positive i den måde styret er indrettet på sammenlignet med nabostater som Syrien eller Ægypten.

At landet er i besiddelse af atomvåben, er i øvrigt ikke noget negativt i sig selv. Frankrig har dem, UK har dem, fint med mig.
Orker ikke at læse hel dennne tråd igennem, men jeg har en pænt god fornemmelse af, hvem der er for Hamas herinde, hvem der er for Israel og hvem der "blot" forsøger at se nuanceret på den absurde konflikt.

"Ikke et land jeg gad og bo!"

Du vil hellere bo i Syren, Iran, eller Ægypten?

Israel er et demokratisk land, som tilfældigvis også har a-våben. Det er der mange demokratiske lande, der har. At et land har a-våben, gør altså langt fra landet til et slemt sted at opholde sig.

Vil egentlig gerne høre argumenter for, at Israel ikke må/burde forsvare sine borgere mod raktetter fra Hamas?


Beviser på hvor frygteligt et land Israel er:

Jeg vidste at en sand jødisk stat ikke kunne være udemokratisk, da demokratiske begreber altid har været en del af jødisk tænkning – dette udledt direkte af Toraen. F.eks. skrev Jefferson i indledningen til Uafhængighedserklæringen, at alle mennesker er skabt lige, at de af deres skaber er blevet skænket visse uafhændelige rettigheder – og imellem disse er livet, friheden og retten til at jagte lykken, og her refererede han hovedsageligt til Toraen, som nævnte, at alle mennesker er skabt i Guds billede. Jeg var fortrøstningsfuld over at Israel ikke kunne være racistisk eller diskriminerende, da staten er baseret på ideen om en pagt mellem Gud og israelitterne, som indebærer at begge parter har pligter og forpligter sig til det faktum, at magt baseres på enighed frem for tyranni udøvet af den stærkeste.

Min forståelse overfor den jødiske stat blev bekræftet, da indrejsepapirerne - som skulle udfyldes inden landing i Tel Aviv – ikke bad mig oplyse min religiøse overbevisning, sådan som det f.eks. er tilfældet i Pakistan. De israelske immigrationsmyndigheder bad heller ikke – som det er tilfældet i Saudi Arabien – om noget ”religionscertifikat”.

http://www.israel-info.dk/flora/flora.asp?page=452...
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
"Min forståelse overfor den jødiske stat blev bekræftet, da indrejsepapirerne - som skulle udfyldes inden landing i Tel Aviv – ikke bad mig oplyse min religiøse overbevisning, sådan som det f.eks. er tilfældet i Pakistan"

Men nu går diskrimination jo heldigvis ikke kun på religion. Således måtte jeg fx vente 4 timer med at komme ind fordi jeg havde været så fræk at besøge Jordan og Syrien ½ år forinden. Og en amerikansk statsborger jeg sad med havde siddet der i 8 timer, formentligt fordi hans familie var af arabisk oprindelse men altid havde boet i Israel.
Du kan selvfølgelig afskrive det som sikkerhed, men det ændrer ikke på de diskriminatoriske i det.

Derudover er jeg enig i at Israel er et mere demokratisk land end fx Syrien, Iran og Ægypten. Det bliver spændende at se hvordan de takler den stigende arabiske befolkning i landet i lyset af deres demokratisk styreform (Scenarioet hvor Israel ved et demokratisk land bliver smidt ud i havet kan jo blive en reel mulighed).

Derudover syntes jeg faktisk det er ganske fornuftigt at Israel har atomvåben. Det er den sidste sikring mod at de arabiske lande ikke går i et frontalt angreb, samtidig med at jeg finder det usandsynligt at Israel vil bruge det offensivt.
Mr. Pink<

Du vil hellere bo i Syren, Iran, eller Ægypten?


Klart jeg ikke gider at bo i disse lande, det er jo et helvede! De eneste steder i mellemøsten som er værd at bo i er emiraterne og deres rige naboer, intet andet!


Og jeg har aldrig ment at Israel ikke har lov til at forsvare sig mod angrebene fra Hamas! Hamas er efter min overbevisning gået langt over stregen, og kan ikke se formålet med at skyde raketter mod civile i Israel!

Men hvad er løsningen på problemet? En FN styrke i gaza måske?


Mr. Pink

Israel er et demokratisk land, som tilfældigvis også har a-våben. Det er der mange demokratiske lande, der har. At et land har a-våben, gør altså langt fra landet til et slemt sted at opholde sig.

tilfældigvis ....! Deres atomanlæg er så hemmeligt at man kun kan gispe om hvad der sker! Det er næppe tilfældigt!

USA var også et demokratisk land, støttede du også atombomberne mod japan?!

Kan ikke se hvordan atomvåben har hjulpet menneskeheden, de burde fjernes fra denne jord.

Men er vi enig om at der ikke bliver skabt fred før Hamas og andre militante grupper er fjernet og at Israel har givet det land som de erobrede i 1967 tilbage?



Derudover syntes jeg faktisk det er ganske fornuftigt at Israel har atomvåben. Det er den sidste sikring mod at de arabiske lande ikke går i et frontalt angreb, samtidig med at jeg finder det usandsynligt at Israel vil bruge det offensivt...


Håber seriøst du har ret, men tvivler da Mossad sidder ved magten:(

Men kan dette ikke skabe et våbenkapløb i området?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Unicef.

USA brugte atombomben til at stoppe 2. verdenskrig.
Formålet var jo i princippet godt nok, men de ikke helt klar over hvilke langvarige konsekvenser strålingrn havde.
Ingen tvivl om de var klar over der ville forekomme mutationer på de næsten generationer, og jorden ville være ødelagt. Man prøvede det for at finde ud af hvad der ville ske.

Tilbage til det rigtige emne.
Når det palæstineske folk er dumt nok til at vælge Hamas (en terrororganisation) som regering, så er det et håbløst projekt! De vælger en Regering der er fuldstændig ligeglad med indbyggerne i landet. Og nu betaler de prisen for det.
Hvis du spørg mig, så skal man lade dem udkæmpe deres egen kamp, og det samme med lande som Sudan osv.
For hvor der hersker diktatur og korruption af en hel anden verden, er der kun den ene mulig at lave en Irak 2.
Men jeg synes bare det problematiske ved denne krig er at USA holder med Israel.
- Som et træ der ikke vil brænde Ligesom en by vokser vi sammen På en pude i ly for larmen Får et billede skiftet ramme
Zidanes Y Pavones

Præcist, USA brugte japanerne som testdukker !



For hvor der hersker diktatur og korruption af en hel anden verden, er der kun den ene mulig at lave en Irak 2. <<




En Irak løsning må aldrig ske igen!

Alle de løgne USA brugte var til ingen nytte, da de vidste sig at være løgne.

Og så finder man ud af at USA og briterne træner og fiancere milits grupper mod hinanden, for så til sidst at FN kan dele Irak op i 3 dele!

Det som CIA gør og gjorde med Osama bin laden, bliver gjort igen i Iraq.

http://www.prisonplanet.com/articles/september2005...
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=vie...
http://statismwatch.ca/2005/09/20/british-special-...
http://involuntaryservant.blogspot.com/2005/09/bri...

Engelske og amerikanske agenter støtter selv de terrorhandler der forgåer i Irak, det er sindssygt at medierne ikke viser mere om dette.

Så til emnet, Israel skabte selv Hamas, og kan det tænkes at lederne i Israel måske ønsker en konfrontation mod palæstinenserne via Hamas? Måske så man kan få mere kontrol med området?

Man skal ikke være idiot for at vide, at det er nemt at rekrutter krigere i gaza, så Hamas havde vel et tage selv bord?

Det kunne godt tænkes ikke, Israel er en smart stat.

Det kan ikke siges om hamas og palæstinenserne!

"Hvis du spørg mig, så skal man lade dem udkæmpe deres egen kamp, og det samme med lande som Sudan osv.
For hvor der hersker diktatur og korruption af en hel anden verden, er der kun den ene mulig at lave en Irak 2.
Men jeg synes bare det problematiske ved denne krig er at USA holder med Israel. "

Jævnfør hele dit indlæg! Ryger du meget pibe?

EDIT: Undskyld, du skriver bare meget på artikel-forummet. Det forklarer en del!
-
"USA var også et demokratisk land, støttede du også atombomberne mod japan?!"

Ja, for en invision af japans hoved ø, ville ha kostet utrolig mange menneske liv og her snakker vi ikke tusinder men millioner.

Om det der sker i gaza kan ikke andet ind håbe på at næste gang der skal vælges leder, at de vælger nogle mere fornuftige, men det ser desværre ikke sådan ud( gælder begge sider).
"Ja, for en invision af japans hoved ø, ville ha kostet utrolig mange menneske liv og her snakker vi ikke tusinder men millioner. "

Millioner? Hvad bygger du den ´viden´ på?
-
Annonce