Snak

Mere indhold efter annoncen
Spørge-Jørgen er min nye favorit-podcast, tak for tippet! Ved ikke om det er Tour de France-opdragelsen der gør hele udslaget, men det er enormt behageligt at lytte til Jørgen Leth, uanset hvad han snakker om.

Thumbs up: Kongerækken, Third Ear

Dobbeltmordet lider alvorligt under den søvndyssende fortællestemme, som plager dansk radiotradition, jeg holdt i tyve minutter. Hvorfor skal det gå så fandens langsomt? Slet ikke på niveau med de oversøiske forbilleder.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Er der nogen forslag til en god historie podcast? Jeg hørte Cordua og Steno i dag og episoden handlede om Albanien, landets historie og hvor landet er nu. Det var påfaldende spændende.

Anyhow, hvad lytter folk til når de skal beriges historisk?
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
1961: Spurs-Gornik; a group of Spurs fans dressed up as angels and began singing Glory Glory Hallalujah. less than an hour later the words had already morphed from "Glory Glory Hallelujah" to "Glory Glory Tottenham Hotspur"
Ellers har BBC In Our Time mange gode udsendelser i kategorien historie.
Helt sikkert. Tusinde tak. Det vil jeg glæde mig til at dyrke hen over sommeren.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Revolutions er godt. Frygteligt mættet med informationer, men godt.
Niddets arkivar
´Amen det er lækkert. Informationer er ikke lig dårligdom. Tak, tak.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Jeg vil gerne tilslutte mig anbefalingen af ´Revolutions´ og derudover anbefale ´The History of the Cold War Podcast´ hvis man er interesseret i den Kolde Krig.
OB.
Jeg er begyndt at lytte til Critical hit. Det er 5 folk der spiller og taler om Dungeons and dragons. Jeg ved ikke hvor godt det er, hvis man ikke har spillet selv som teenager, men det har jeg og jeg synes det er fabelagtigt. Jeg er efterhånden nået en lille fjerde del ind de de små 400 afsnit ude at kede mig.
Det taget så al anden podcast og lydbog tid, så på den måde glæder jeg mig til at have overstået 300 timers træning, pendling og indkøb så jeg kan begynde på noget nyt.
Spørge Jørgen er godt. Enormt godt. Det kan jeg godt lide, det må jeg indrømme.
Annonce