Snak

Mere indhold efter annoncen
@Jennerdrengen

Det er vist ikke lige det der har været den udbredte historie i vestlige medier. Historien har jo gået på, at det er to russiske grupper, hvoraf en del er afhoppere fra Rusland, som holder til i Ukraine og har krydset grænsen til Rusland. Der er jo ingen tvivl om, at de er udrustet af Ukraine.



Træk vejret. De er 100-200. En stor del er ukrainere, og resten russere.

Lad være med at tegne et billede af tusindvis af afhoppere fra Rusland, når det ikke passer.

Det passer lidt som alle herinde der påstod at den russiske hær ville løbe tør for ammunition i maj 2022. Eller at sanktionerne har ødelagt russisk økonomi. Stop nu det vrøvl.

@Jennerdrengen

Som et statsfinansieret medie er den fornemste opgave jo netop at være objektiv I modsætning til medier som f.eks. Berlingske, Politiken, JP, Information som jo oftest har et vist politisk bias i deres dækning.


Nååååårhhh.. det giver da god mening. Statsejet DR, som finansieres af regeringen, har ingen interesse i at opretholde finansieringen.. aha..

Det er lidt ligesom de statsejede medier i NRK, Iran osv.
Eksempelvis er det sjældent at Information vil omtale Ny Borgerlige specielt objektivt el. JP vil komme med den store kritik af USA etc.


Nu husker jeg ikke hvem der dækker USA for JP, men Poul Høi i Berlingske står for den måske mest party-line Demokratiske dækning af USA i DK. Hvilket vil sige, det er småt med kritikken lige pt, ud over den kritik, Bidenregeringen gerne vil høre: At landet er racistisk, men at Bidenregeringen
arbejder på sagen, at Biden skam gerne ville hjælpe ukrainerne mere, men at fake news og ekstremister står i vejen, osv. Jeg kan egentlig ikke se den store forskel ift fx Politikens dækning. Forskellen var nok større for 10 eller 15 år siden, særligt når det gælder udenrigspolitikken (Snowden, Irak osv). Tilsvarende med DR vs Tv2.
Bellingcat modtager støtte fra EU og den amerikanske regering og har vel til opgave at bekræfte (eller afkræfte) det, de vestlige efterretningstjenester gerne vil have bekræftet (eller afkræftet), når de ikke selv kan gøre dette af hensyn til hemmeligholdelse osv.
@Milanisti

Træk vejret. De er 100-200. En stor del er ukrainere, og resten russere.

Lad være med at tegne et billede af tusindvis af afhoppere fra Rusland, når det ikke passer.


Det har jeg da heller ikke gjort. Jeg svarede Wanks der kom med en sædvanlig Wanks-udlægning. Denne gang i forbindelse med det "angreb" der kom fra Ukraine af to russiske grupper. Wanks skrev:

Men selvfølgelig er det en meget offentlig forestilling i Vestens mainstrammedier at der er tale om et oprør i Rusland. Med tanks osv. Vildt teater


Hvilket ikke er korrekt. Det er ikke det der beskrives i vestlige medier, men en af de sædvanlige stillen-vestlige-medier-i-et-kritisk-lys fra Wanks (som han også lige har forsøgt med Bellingcat).

Jeg har intet skrevet om tusindevis af afhoppere. Historien i Vesten går på 4-5 pansrede køretøjer og et antal mænd fra to afhoppergrupper der holder til i Ukraine. Rusland oplyser i øvrigt at de har dræbt de 70 af dem.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Milanisti

Nååååårhhh.. det giver da god mening. Statsejet DR, som finansieres af regeringen, har ingen interesse i at opretholde finansieringen.. aha..


DR.dk er et uafhængigt medie der finansieres skiftevis af røde og blå regeringer og også kritiserer disse. Eksempelvis i sagen om "danske" børn i fangelejre i Syrien. El. at regeringen på et tidspunkt forsøgte at udpege en politisk bestyrelse af DR. El. for manglende aktindsigt i minksagen etc.

Derudover er DR ikke et medie der i nævneværdig grad repræsenterer en holdning el. tager stilling i sager. I steder rapporterer man kendsgerninger og fakta. Det kan eksempelvis være en ekspert der kritiserer beregningen af det økonmiske råderum el. lign. Som oftest vil et sådan spørgsmål blive belyst fra flere sider.
moderator
Du kunne ikke lade være, Jenner...
https://kortlink.dk/sudv
Er der nogen speciel grund til at man på bold.dk mener at det er en god ide at have tråde om corona, krigen i Ukraine og politik generelt, når man ikke kan undgå konspirationer, misinformation og hvad der ofte ligner aktiv disinformation?

Det er sgu lidt skørt hvad der foregår herinde. Bold.dk har altså et ansvar som man ikke bare kan afskrive sig som ansvarlige for siden.
Sorry, en Joke ar Jenner Bannes når det aldrig er sket med Wanks, Milanstri eller Pibe...

Out.
Gaius

Vi er nok en del, der husker de gode gamle dage, hvor Irakkrigen blev vendt og drejet på bold.snak. Du ved, den krig, der blev indledt på grundlag af løgne og konspirationsteorier fra de samme folk, som i dag (stadig) sidder i CFR, ISW, Pentagon, State Department osv. Nogle af favoritkilderne her i Ukraine-trådene. Er det dem, du tænker på?
Annonce