Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er jo det kendte valg mellem pest eller kolera!

Tror de fleste ville vælge livet, selvom man skal leve i blandt os :)
Zlatan doesn\'t do auditions
@Cabra

Jeg tror nu nok, at de fleste kunne fange, at det var møntet på det enkelte indlæg og tilhørende sammenligning.
At lave netop den slags sammenligninger er om noget, at latterliggøre en ubehagelig sag, hvor der i mine øjne ikke er nogen vindere.
Ved det at en stor del af dem ikke kan gøre rede for deres gøren og laden i hjemlandet er det et åbent spørgsmål.

Ja, der er selvfølgelig ingen grund til at tage dumme chancer. Hvis ikke man positivt kan bekræfte, at de vil blive forfulgt, hvis de kommer hjem, er det bare UD!!!1!

@Groundskeeper Willie: Jeg er enig. Jeg får kvalme, når jeg læser sådan noget. Det er vammelt at se folk være så smålige.
"Uden sammenligning! Af samme årsag er det også lettere paradoksalt, at man vil leve i blandt dem, hvis man har chancen for noget andet. "¨

Det meget simpelt. Det er et spørgsmål om liv eller død. Og selvfølgelig er Willies udbrúd et udtryk for afmagt, ligesom så mange andre har det. FN og rejsevejledning anbefaler, at man ikke udviser disse mennesker. Men højrefløjen har i denne situation hverken empati eller fornuft at byde ind med.

Det er uanstændigt. Og kommentarerne de taler vist for sig selv.
At udtale sig om danskere som helhed på baggrund af kommentarer på youtube (eller kommentarene på Nationen for den sags skyld), er ikke særligt rammende. Der er ingen tvivl om, at det på de absolut mest brutalt anlagte folk kribler i fingrene for at udtrykke sin dybfølte afsky for enhver, der på nogen måde skiller sig ud. I dette tilfælde går det så udover irakere. Muslimer (eller folk der "ligner" muslimer) er generelt yndlingsofre blandt den del af befolkningen. Bare læs Uriasposten.

Men selvfølgelig er udvisningerne da pinlige og et udtryk for, at den borgerlige "snusfornuft" i sin hang til brutalitet prostituerer sig til DF.
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fair nok Bosse. My bad.
Det er i dén grad kvalmende!.

Det værste er, at jeg har ham Martin Henriksen den sociale ordfører for DF, som vel nok er jordens mest øretæveindbydende, og usymptiske menneske verden. Kan bare se det for mig, hvordan han sidder og klapper i sine små blegfede pølsefingre over denne beslutning.
Zlatan doesn\'t do auditions
"Men højrefløjen har i denne situation hverken empati eller fornuft at byde ind med."

Dvs højrefløjen = S, SF, V, K og DF?
Så er det jo godt vi har dig til at råbe op Cabra, og din måde at generalisere udfra ens politiske standpunkt er sgu pinligt
\"Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.\" SKAT ER TYVERI, og du ved det!
@Dano

Nu har Irak jo ikke været det mest åbne land i forhold til vesten. Spørgsmålet er ligeledes hvor mange arkiver der er igen. Regimer som bruger tortur og mord som redskab, plejer ikke at optegne disse hændelser og slet ikke med navns nævnelse. Har man denne slags sagsmapper, plejer man også at være gode til at få dem til at forsvinde når lokummet brænder.

Derudover tror jeg ikke at deres systemer er helt så effektive som vores cpr-register og jeg tvivler på at man får meget ud af at google de forskellige. Mange af de her mennesker eksisterer simpelthen ikke. Om det er fordi de ønsker det sådan, eller om det er omstændigheder udefra der gør det, er så der problemet kommer ind.
Annonce