Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu er SF og Socialdemokraterne heldigvis vågnet op overfor den facistiske trussel vi ser fra disse lande.


Nej, det er ikke fascisme. Nu må vi altså lige have noget begrebshygiejne. Man kan ikke bare kalde ting, man ikke kan lide for ord, man ikke kan lide og omvendt.

Det var ikke en forsvarskrig og Saddams regime var ikke fascistisk. Derfor kan Saddams regime sagtens have været ondt og krigen berettiget, men hold nu op med bare at hæfte et eller andet ord på det.
"Sig mig - er du fucking stiv?"

nej, men det kan jeg forstå i var, da i var på gaden og lave sjov og ballade på knuste menneskers baggrund.
Køreskole og kørekort i København , Odense og Århus : http://koereskolerne.dk/
Det her er for mig ikke blot et spørgsmål om politik. Det her er et spørgsmål om medmenneskelighed, værdighed og anstændighed. Og det finder man ikke i en paragraf i lovgivningen. Det finder man ved at spørge sig selv hvordan man behandler andre mennesker, og ved at spørge sig selv hvordan man gerne selv vil behandles hvis man stod i deres situation. Det der gør mig bitter og trist i alt det her er, at det blot er blevet gjort til et spørgmål om hvordan vi får dem udvist - hvilken paragraf vi skal benytte - og ikke hvorfor vi får dem udvist.

Godt sagt.

@alle, der tager stilling til Pinks vroevl, og proever at banke noget fornuft ind i hans lille hoved:

Hold op med det. Det er evident, at det er en tabt sag.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Bruger
"nej, men det kan jeg forstå i var, da i var på gaden og lave sjov og ballade på knuste menneskers baggrund. "

Du må meget gerne præcisere dette?


Ahh, det er vidst, at stramme den en tand for meget - for så bliver det næste jo, at ansatte hos politiet som ikke er enige i hastighedsgrænserne ligeledes skal opsige deres stilling, eller potentielle ansøgere skal afholde sig fra, at søge jobbet hvis de ikke er 100% enige i grænserne.

Men nu er der også betydelig forskel på, om man er uenig i hastishedsgrænserne eller regeringens udlændingepolitik. Som politimand ville jeg sagens kunne leve med at skulle håndhæve fartgrænserne, selvom jeg fx. selv skulle mene, at de burde være højere. Men jeg ville under ingen omstændigheder kunne leve med at skulle håndhæve regeringens udlændingepolitik. At der er politifolk der godt kan skelne mellem deres egen holdning og jobbet er fint nok, men så må de også leve med de reaktioner, der kommer.

Hvis jeg som kommende lærer skulle undervise ud fra en ny formålsparagraf, der påduttede mig at indoktrinere eleverne til holdninger, som jeg ikke kunne stå inde for, så ville jeg også finde mig et andet arbejde.
Husk at drikke vand!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Er du virkelig så ufattelig dum? Det er da klart, at man tager hen og demonstrerer der, hvor selve aktionen bliver foretaget. ALT andet ville være absurd og det har intet med politiet at gøre. De passer jo blot deres arbejde(selvom de gik langt over stregen i flere tilfælde)"

Stop Cabra.

Er det klart, at man tager hen og demonstrerer ved en politiakton? Hvorfor er det klart? Hvis man havde hjerne, så demonstrerede man nok inde ved udlændinge"service". Ville det ikke give lidt mere mening?

Et anderledes scenarie:

Nokia lancerer en ny mobil.

Telekæden sælger den

Mobilen fremkalder kræft.

En bunke idioter tropper op foran Telekæden og demonstrerer, mens de normalt velfungerende tropper op foran Nokias hovedkontor.


"I øvrigt tager afsenderen afstand fra vold. Stram nu op for helvede."

Hvornår er det at råbe buuh, blevet karakteriseret som vold? Jeg gøropmærksom på det absurde i at råbe af politiet. Jeg snakker ikke om vold.

Nu strammer du fandme op, Cabra.


"Så som udgangspunkt skal vi antage, at alt på satellit-fotos er masseødelæggelsesvåben indtil det modsatte er bevist. "

Har jeg sagt det?

har jeg ikke blot stillet spørgsmålstegn ved, om det ikke - et eller andet sted - var en forståelig reaktion fra USA? Altså hvis man i USA og i mange andre lande vitterligt troede, at Saddam havde disse våben?

"Pink, kan du ikke lige klargøre hvordan du præcist mener, det stadig var en forsvarskrig? "

Det bedste forsvar er angreb. Det kender I vel godt til i Arsenal? Hvad jeg mener? Jeg refererer blot til USA. Jeg vidste ikke hvad jeg skulle mene i sin tid.

"Har politifolkene ikke selv valgt at søge jobbet med alt hvad det indebære - blandt andet at håndhæve Danmarks inhumane udlændingepolitik? Jo, de har. Derfor må de også tage imod de menneskelige reaktioner, der må komme."

Det gider jeg slet ikke at kommentere på. (Hvilket jeg så lige har gjort)
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Bosse,

Jeg møder ikke op for at lave ballade. Det har jeg allerede skrevet. Jeg møder op, så jeg ved min tilstedeværelse giver direkte udtryk for min holdning. Så er det komplet underordnet hvilken tilstand jeg er i, eller hvor jeg befinder mig. Jeg møder op, fordi det betyder noget for mig.

Jeg bebrejder ikke politiet at de gør det her midt om natten. Det er en politisk listepik aktion. Kan du virkelig ikke se det symbolske i, at man er nød til gennemføre sin politik i ly af mørket ?

Det er vel tæt på at kunne kaldes en politisk kujonhandling.

Men tak for at lave generealiseringen endnu engang, det er smukt. Du må gerne kalde mig voldspsykopat hvis du finder det bekvemt.
"og proever at banke noget fornuft ind i hans lille hoved"

Der er ingen grund til at nedgøre Pink. Hans undren er jo helt reel og det viser desværre at diskussionen af Irak krigens grundlag er gået offentligheden temmeligt ram forbi.

Der er sådan set ikke noget overaskende i, at Danmark og andre samarbejder med verdens eneste supermagt uden om de internationale institutioner. Min overaskelse består i, at krigens grundlag ikke er blevet mere diskuteret på den hjemlige politiske scene, fordi det efter min mening er DET centrale kritikpunkt af den siddende regering.

Lige nu kan vi sagtens leve med at international ret bliver omgået, men hvis det danner præcedens at ad-hoc alliancer gør som det passer den på den sikkerhedspolitiske scene, glæder jeg mig ikke til den dag, hvor USA afløses af Kina eller Rusland som global supermagt. Det er sådan set min store bekymring ved at international ret omgåes på denne måde.

http://www.youtube.com/watch?v=IHD9F1QlpB8
"Det bedste forsvar er angreb. Det kender I vel godt til i Arsenal? Hvad jeg mener? Jeg refererer blot til USA. Jeg vidste ikke hvad jeg skulle mene i sin tid."

Jesus. Jeg håber kraftedme ikke du nogensinde kommer til at undervise mine børn, når du er så SPEJLblank.

"har jeg ikke blot stillet spørgsmålstegn ved, om det ikke - et eller andet sted - var en forståelig reaktion fra USA? Altså hvis man i USA og i mange andre lande vitterligt troede, at Saddam havde disse våben?"

Nej, du har påstået det var en forsvarskrig som var nyttig. Det er så blevet forklaret at der er døde endnu flere mennesker som følge af krigen, samt at det per definition ikke kan være en forsvarskrig, når man angriber først, og der intet er at forsvare sig imod i landet (specielt når dette godt var kendt af Bush-administrationen). Stram nu op for helvede.
Ok Jazzy. Har aldrig været helt sikker på fascisme var. Andet end det var "noget med Franco". For mig betyder ordet dog undertrykkelse af menneskelige rettigheder, hvilket jeg ved det også betyder for en del andre.

Jeg hader nazierne ligeså meget som de fleste andre, men den rabiate venstrefløj opfører sig nu nøjagtig magen til. Trusler om vold og ødelæggelse hver gang de ikke får deres vilje, overfald på gader og stræder af folk hvis udseende de ikke bryder sig om og en falden til patten på alle diktatorer som siger at vesten er farlig.

Og nej venstrefløjen indsatte ikke Saddam. Ser du mig skrive det nogen steder ? Men de gav ham da et blowjob til roden, mens de kunne. Så gik det så op for de fleste at han var en sindssyg morder og diktator og en del af dem vågnede op med en sur smag i munden og ombestemte sig, som de har gjort i stort set alle mærkesager de sidste 20 år.

Jeg værdsætter virkelig alle de iranere, irakere og andre med mellemøstlig baggrund som nu stille og roligt er begyndt at komme ud af deres angste tilværelse og sige fra overfor undertrykkelsen.

Det gør det naturligvis sværere og sværere for de rabiate at finde fjendebilleder. Men kigger man på youtube, vil man se at mange af dem tror at George Bush var en alien. Så nu fjendebilledet ud i rummet, og venstrefløjen ryger på hospitalet og får sig et pusterum.

Det sjove er : jeg stemmer SF og har altid gjort det. Og der er mange ligesom mig , der har fået nok af lort. Fordi vi mener faktisk hvad vi altid har kæmpet for : frihed, lighed og broderskab.

Jer andre : i er nazister i forklædning
Køreskole og kørekort i København , Odense og Århus : http://koereskolerne.dk/
Annonce