Snak

Mere indhold efter annoncen
´Forældrene begår på den led et overgreb mod deres børn.´

Jeg tror nu at de pågældende forældre handler ud fra et rationale om at faren for et overgreb ved hjemsendelse er enormt meget større end det overgreb de er udsat for i de danske flygtninglejre alternativt ved at leve under jorden.

Dertil fritager den del der kan anses for at være det personlige ansvar naturligvis ikke den danske stat for at tage ordentligt vare på dem som opholder sig i deres varetægt.

Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Spørgsmålet er hvor langt det rationale kan bære.

Som sagt tror jeg ikke at alle var i risiko for repressalier eller det der er værre, hvis de vendte tilbage til Irak.

Selvom systemet ikke er fejlfrit, så begås der trods alt ikke så mange fejl.

Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
"Jeg tror ikke rigtigt, du har forstået forskellen på hvad JEG perosnligt mener om Irak-krigen, og så hvad USA, England Danmark og en masse andre lande i sin tid mente. Jeg forsøger blot at forstå krigs-erklæringen gennem deres/vores øjne."

Du glemmer hurtigt, Pink. Første gang du kommenterede på brugen af termet "angrebskrig", latterliggjorde du det som rød retorik. Hvordan fanden vil du påstå, at den kommentar bare handlede om, hvad de angrebsførende lande engang mente om sagen? Det er da et tydeligt udtryk for din egen holdning til begrebet.

Lehrer..

"Hold nu op. Hun sidder på gaden og nægter at flytte sig. Gå nu væk når du bliver bedt om det. Men hun fik de billeder hun søgte, og EB bringer dem."

Hvor er du langt ude. Jeg er faktisk lidt rystet over, at det seriøst kan være din holdning. Der er jo tale om et klokkeklart overdrev fra betjentens side. Det handler om proportioner. Man kan jo godt fjerne pigen uden at tæve hende - og især det sidste slag, mens hun prøver at komme væk, er da helt ude i hampen.

Skal vi ikke komme væk fra den sort/hvide udlægning, som flere herinde gør sig til talsmænd for? Ja, pigen skal flytte sig. Men det retfærdiggør fandme ikke betjentens reaktion. Jeg har svært ved at forstå, at pigen har fortjent alt, der kommer til hende, fordi hun ikke vil flytte sig. Hvis der ikke er proportioner i tingene, bliver det jo bare arbitrært.

Helt ærlig, Lehrer, det havde jeg ikke forventet af dig.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Selvfølgelig skal betjenten ikke slå så mange gange og han vil formentlig som minimum få en eller anden form for disciplinærsag på halsen for det.

Og er man betjent ved en demonstration skal man nok være lidt mere large end ellers.

Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Jeg har lige set News - hold kæft hvor blev jeg vred indeni.

Det er godt nok trist at se sådan nogle billeder af irakere, der tydeligvis viser deres følelser fordi de skal ned til et land, hvor de måske ikke er velkomne!

Og til sidst står man bare magtesløs uden at kunne hjælpe...
Frihed til Palæstina!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tja i et land der hvor ca 20% af befolkning er internt fordrevne så synes jeg nu nok der er grund til en sund skepsis hos de folk der overvejer om de skal risikere ikke bare deres eget, men deres børns liv.

Jeg ville i alle tilfælde tænke mig godt om.

Dertil kommer at konflikterne i landet i høj grad slet ikke er løst, men at der derimod er blevet lagt en slags lå på dem.

Så længe uroen simre under overfladen så er der basis for etnisk udrensning, den slags ville jeg også have i tankerne - hvis jeg stod i situationen.

Hertil kommer naturligvis at opfattelsen af hvordan situationen er i Irak hos mange af disse forældre bunder i hvordan den situation de flygtede fra var, og hvad de ellers oplever gennem medierne, måske ikke er helt overenstemmende med den reele situation, hvorfor angsten på den led godt kan være overdrevet hos de pågældende forældre.

Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
"
Hvor er du langt ude. Jeg er faktisk lidt rystet over, at det seriøst kan være din holdning. Der er jo tale om et klokkeklart overdrev fra betjentens side. Det handler om proportioner. Man kan jo godt fjerne pigen uden at tæve hende - og især det sidste slag, mens hun prøver at komme væk, er da helt ude i hampen."

Og det rammende er at hans kollegaer har fattet hvad de skal gøre i situationen - de hiver bare de andre væk(Og props for det). Mr. Gestapo gider dog ikke sådanne mundane metoder, han griber til kneblen, som han har lært det bedst.

Man må vel tro at 5 fuldvoksne betjente kan lige kan klare at hive 4 unge splejse fra hinanden. Tsk.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
@MBK

Meget enkelt faktisk. Var det så også i orden, når politiet lammetævede de sorte i 60érnes USA, eftersom at de greb til civil ulydighed og ikke rettede sig efter politiets anvisninger?


Hvad med holocaust, kulturevolutionen og folkemordet i Rwanda?

Hvad målet med at remse alverdens grusomme hændelser op, ud over at udstille dig selv naturligvis. Den eneste paralel du kan trække er andvendelsen af vold/magt, men at lave en decideret sammenligning er decideret stupidt.
Danmark har et ekstra ansvar, som ligger udover FN´s konventioner. Vi har selv været med til at skabe flygtningestrømmen fra Irak.

Så prisen for at have ageret Bush´s skødehund bør være større end for andre lande, som var imod krigen.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Kender ingen der er politibetjente men gaelder den gamle myte at betjente er dem hvis storebror fik gaarden stadig ?

At tage en videregaaende uddannelse er maaske paa forhaand udelukket og saa er korpset en oplagt mulighed hvor man kan banke de venstreorienterede der maaske er lidt smartere og kunne lidt flere indviklede ord end man selv kunne i skolen

Man kan haabe at betjenten der slog loes paa kvinden nu har faaet sin haevn

At det ikke er studenterhuen der trykker blandt mange betjente kunne der fornylig opleves et eksempel paa da mange paa Facebook glædede sig over at de kunne komme til at slaas med polske fodboldfans
From where you are now i dont think you can go wrong.
Annonce