Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg forudsiger en remis omkring træk 40.

Der bliver byttet en masse brikker af tideligt i partiet, og så rykker de lidt frem og tilbage indtil positionen er dødt remis. Så kan Anand hævde, at han forsøgte, men ikke fik noget ud af det, og Carlsen kan tage hjem til Norge.
Der bliver byttet en masse brikker af tideligt i partiet, og så rykker de lidt frem og tilbage indtil positionen er dødt remis. Så kan Anand hævde, at han forsøgte, men ikke fik noget ud af det, og Carlsen kan tage hjem til Norge.


Bare as nysgerrighed, men hvor meget kender du egentlig til Anand udover det du har set til dette VM?
Nok til at kunne se udviklingen, lader det til. Der er et Remis-tilbud lige oppe over efter 39 træk, på et stærkt reduceret bræt.

Carlsen står dog bedst, så spørgsmålet er om Anand vil gå ned med møllesving.
Jeg kender ikke specielt til Anand ud over som almindelig skakinteresseret. Er du uenig i det, jeg skriver?
Jeg tror bare han fornærmes over at det insinueres, at Anand ved han har tabt, hvorfor det kan være attraktivt at gå med remis frem for en regulær afklapsning.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Stillingen byder op til, at jeg let kunne have fået ret, men det ser ud til, at der spilles videre. Med de eneste reelle gevinstchancer til Carlsen.
Ja, det er Carlsen som står bedst, så det er ret beset ham der skal tilbyde nådestødet. Som nævnt er det ikke sikkert at han er pokkers interesseret i det.
Lidt taktløst, synes jeg, hvis han går benhårdt efter sejr nr. fire. Men mon ikke situationen er, at han tænker, at Anand må tilbyde remis, hvis han vil ha´ den, mens Anand ikke rigtig mener at kunne tillade sig ikke at gå 100% efter det foran hjemmepublikum. Det vil være mit gæt, hvis jeg da er tilladt sådan et af fjeallafjerea!§#%¤&
Er du uenig i det, jeg skriver?


Ja, men det er baseret ud fra et kendskab af Anand for over 10 år siden, derfor jeg spørger.

Edit:
Det vil være mit gæt, hvis jeg da er tilladt sådan et af fjeallafjerea!§#%¤&

Come on.. bare fordi Bosse skrev jeg skulle være fornærmet?
Nej, jeg undrede mig bare over dit indlæg - som ikke så ud til at blive fulgt op af en holdningstilkendegivelse eller information, der kunne supplere trådens indlæg.

Mit kendskab til Anand strækker sig tilbage til start og midthalvfemserne, hvor jeg spillede skoleskak og besluttede mig for at holde med Anand. Men det var før internettet blev allemandseje, så mit kendskab dengang begrænsede sig til Curt Hansens spalter i JP.

Men det er helt ok, hvis du er uenig i mine indlæg eller synes, at de er ukvalificerede. Så mener jeg bare, at du burde præsentere et alternativ.
Annonce