Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Det er noget af det grummeste jeg længe har set. Får det fysisk dårligt.
Dette er en signatur.
Jeg er nok kendt for ikke at være sart, men det der gider jeg ikke engang trykke "play" på. Det var kvalmende nok at se billedet og læse jeres kommentar.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Det er jo decideret sygt. Hvad ind i helvede er det for nogle mennesker, som bare fortsætter med de daglige gøremål i en sådan situation?
Det er sgu længe siden at jeg har været så vred, som jeg er lige nu. Dette er som overstående siger, decideret sygt!
Hold da fast. Lyrikken er virkelig smuk. Introen trækker virkelig op. Elsker passagen. \"I don´t know if I´m dead or not To anyone\" Men når jeg hører denne sang forstiller jeg mig selv stå på en strand. Alene. Jeg kan vitterligt relatere til sangen
Læste en udtalelse af en adfærdsforsker. Tilsyneladende er det et flokfænomen, hvor alle regener med, at der nok er nogen andre der skal tage sig af det.

Det er fuldstændig sygt, og jeg har heller ikke set det. At læse om det er rigeligt. Specielt når man har en i samme størrelse selv.
Southampton AGF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Læste en udtalelse af en adfærdsforsker. Tilsyneladende er det et flokfænomen, hvor alle regener med, at der nok er nogen andre der skal tage sig af det.


En veninde der læser psykologi, har forklaret mig om det. Noget med at skyldfølelsen ved ikke at gøre noget, for dig personligt ikke føles så slem, da du ser det som en kollektiv skyldfølelse, nu der er så mange andre.
Eller hvad det nu var for nogle ord hun helt præcis brugte.

Der var vist også lavet forsøg, hvor man lod skuespillere falde om på banegårde, og ligge i "tydelige smerter", uden at nogen gjorde noget.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Vanvittigt.

"Synes godt om" funktionen, som 53 personer har klikket virker noget malplaceret i denne sammenhæng.
Har slet ikke lyst til at spørge om noget, andet end hvorfor jeg lige valgte at læse i denne tråd. Med fare for at gentage mig selv, er den "nyhed" forårsagende til, at man har lyst til at logge af, lukke computeren og forsøge at glemme hvor grum og syg verden er. Føj for satan!
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Jeg blev arg, da jeg så det der. Så arg, så jeg for lidt siden udbad mig en kommentar fra en kinesisk medstuderende.

Han var bekendt med sagen, og sagde, at den virkelig har sat gang i selvransagelse ovre i Kina. Han forklarer dog episoden med, at man i Kina er systematisk opdraget til ikke at tage mere ansvar end man får at vide man skal tage. Derfor er det helt rigtigt, når folk tænker, at "det skal staten nok tage sig af".

Det er på et eller andet niveau positivt, at det kommer i kinesisk tv, og ikke - som man kunne frygte - bare bliver ignoreret og så pludselig dukker op i Vesten.
Mvh.
Pigen er død. Det er sgu nok for det bedste.


Grimme billeder
http://ekstrabladet.dk/1…1642840.ece
Kan du komme til for moster?
Annonce