Snak

Mere indhold efter annoncen
Hej, boldere.

Jeg har gennem min arbejdsgiver fået en iPhone 8, som både fungerer som arbejdstelefon og privattelefon.

8´eren er dog så "smart", at den ikke har jack-indgang, og min bil er simpel og gammel nok (seks år) til ikke at have Bluetooth. Musik i bilen er dog et grundvilkår for min overlevelse, så jeg vil gerne høre, hvad folket kender af løsninger på denne udfordring.

Det skal også lige med, at iPhone 8 heller ikke har en almindelig høretelefonindgang, men kun den traditionelle iPhone-opladerindgang. No mas.

Jeg tænker dog, at der må være en løsning, evt. via cigartænderen? Måske en transportabel Bluetooth-sag a la mobilt bredbånd?

Som man nok fornemmer, er jeg ingen ørn på området, så alle løsningsforslag modtages med kyshånd.
Der burde være et USB stik i en 6 år gammel bil. I radioen eller andet steds tilsluttet til radioen. Det burde gøre det - smid laderstikket i og det burde køre.


Fulgte der ikke en lightning/minijack adapter med telefonen? Det plejer der i hvert fald fra ny, så burde det kunne lade sig gøre at slutte den til.

Sådan en her:

http://kortlink.dk/av-cables/uq48
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
Mange tak for jeres svar.

Der er intet USB-stik i bilen "fra naturens hånd" (Seat Mii 2012). Jeg har et dobbelt-USB til cigartænderen, som jeg bruger til opladning af telefon på farten, men der er jo så ikke forbindelse til radioen.

Der fulgte ikke nogen minijack-adapter med, så vidt jeg husker.
Findes der egentlig nogen som helst lovgivning vedrørende fjernhealing? I sagens natur kan det jo være svært at dokumentere noget, så fjernhealeren (f.eks. potentielt mig) kunne jo i teorien bare ligge på sin sofa og se Beverly Hills under selve seancen?
Jeg ved at de i Norge har prøvet at slå ned på branchen med markedsføringslov, hvor det ikke er tilladt at markedsføre med effektpåstande, eksempelvis at man kurerer HIV, kræft og tilsvarende. Det er dog en latterlig lav barriere for kvaksalvere.
Det sagt er det jo heller ikke ulovligt betale i sin menighed, med lovning om evig frelse. Ren idioti er vanskeligt at lovgive sig ud af.
Der findes næppe en lov mod fjernhealing. Dog må man ikke påstå hvad som helst, som Bosse skriver.
Er Viasat begyndt at flytte den sene søndagskamp over på en ny, obskur kanal (jeg ikke har), eller er noget ekstraordinært denne og sidste weekend?
fck-medløber.
Er det ikke fordi den kolliderer med Formel 1 i disse weekender?
Er langt fra sikker men er et bud..

Edit - kan se den seneste kamp der spilles søndag er kl 18 - AAB - Vendsyssel - og den vises på TV3 Sport
Annonce