Snak

Mere indhold efter annoncen
Skizofreni er meget alvorligt.

Depression er noget mindre alvorligt. Men en svær depression er dog også virkeligt virkeligt brunt.

Rådet er stadig det samme. Opsøg læge. Evt. henvisning til psykiater.


O-Man: Det var gratis indtil 1984. Ca.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Hmm, Farfan skrev egentlig psykater.
Det var jeg så ikke klar over var gratis...
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Tag til din læge, krolle. Du kan eventuelt aftale at skulle tale med ham/hende et par gange, og hvis det så er slemt, så bliver du nok henvist til at skulle tale med én, der er bedre inde i stoffet.

Læger kan i visse tilfælde være ganske rare at få talt med. De har heller ikke lov til at fortælle det videre til dine forældre, skulle du være bange for det.
Almindelige praktiserende læger kan sgu ikke hjælpe noget videre med den slags. De er slet ikke uddannede nok inden for det område. Der skal henvisning til, hvilket jo så også er lægens rolle i et sådan forløb (og mange andre forløb) - at vurdere hvor slemt det står til, og om der skal bruges offentlige kroner på at sætte specialister på.


Jeg har desuden hørt om for mange tilfælde, hvor praktiserende læger blot foreslår man får nogle lykkepiller. For en depressiv person kan det jo nemt lyde som en nem og fin udvej, der heller ikke er så dyr som psykologhjælp.

Lykkepiller kan være en del af en løsning for nogen. Men det er på ingen måde holdbart bare at proppe dem i folk, og når de så vender tilbage og stadig har det skidt, blot skruer lidt op for daglig dosis.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Jeg elsker, når netdoktor benytter ´søvnbesvær´ og ´koncentrationsbesvær´ i deres symptomer på alskens sygdomme.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En procent a befolkningen, skriver de. Det lyder alligevel lidt voldsomt. Jeg var ikke klar over at skizofreni var så udbredt.
Æ sæjer kaffe!!!!! Jen, to, tre, fire - KAFFE!!!!!
Og hvis der så er tale om skizofreni, er der jo på et eller andet abstrakt niveau tale om to procent af befolkningen.
"heldigvis" er det en svære depression ... Jeg skal tale med psykiater , så jeg slipper med at betale en formue for psykolog hjælp ..
- har fået tatoveret en 100,- kr seddel på tissemanden. Det er skønt at ha´ penge i hånden. Skønt at se den vokse. - Jeg er ordblind
Se krolle, det var præcis det jeg skrev. Så lad være med at bruge netdoktor en anden gang.
96 kg og 198 cm
Er der ikke nogen som kan smide noget link til de nye regler angående forskerordningen og fobol?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce