Sampras var en fabelagtig server, ja. Enorm kraft kombineret med præcision og en serv der var svær at læse.
Jeg er med på Ivanisevic også.
I nyere tid fortjener Federer at blive nævnt. Beskrivelsen kunne meget vel være den samme som ved Sampras. Folk har tendens til at glemme hvor godt (og stort) Federer egentligt server, fordi han er god til alt andet også. Kan huske at han i Wimbledon-finalen mod Roddick i 09, smaskede omkring 50 esser afsted - kampen var godt nok 5 sæt, men det er godkendt i en Slam-finale. I forlængelse af det, kunne Andy Roddick i øvrigt også nævnes som en glimrende server - han kunne så bare ikke så frygteligt meget andet på samme niveau.
Raonic synes jeg er voldsomt god, og det af samme årsag som ved Sampras og Federer. Han server bare endnu hårdere og - om muligt - endnu mere præcist. Hans udvikling det seneste år til halvandet, gør ham rigtig farlig - men i dag understregede så også bare, at der er langt op til især Djokovic.
Og lad mig så lige fortælle, at den hurtigste der nogensinde er målt fra en kvinde, faktisk faldt forleden. Barbora Zahlavova-Strycova bankede en afsted med 225 km/t.
Til sammenligning er den hurtigste fra en mand Sam Groth, der præsterede 263 km/t (men den tæller ikke rigtigt), så reelt er det Ivo Karlovic´ 251 km/t, der er rekord.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.