Snak

Mere indhold efter annoncen
Mine ord mod Nadal lød også hårdere, end det var planen. Jeg ved ikke helt, hvor jeg skal placere Djokovic, da han også er en fantastisk spiller. Alligevel synes jeg, at han har nydt godt af, at Nadal og Federer er i deres karrieres efterår. Det samme med Andy Murray.

Federer og Nadal har været de bedste siden Sampras og Agassi.
Well, for mig handler det ikke så meget om at placere en over den anden eller den tredje. Det er der masser af andre, der har travlt med i forvejen og jeg kan også sagtens nyde at diskutere det, men det bliver trættende i længden, for det farves meget ofte af øjebliksbilleder.

Jeg er dog ikke så sikker på, at jeg er enig i, at Djokovic og Murray nyder godt af, at dagens to finalister er i deres karrieres efterår. Tværtimod kunne man nok godt argumentere for, at de to førstnævnte er blevet holdt nede i en lang periode, fordi Nadal og Federer har været gode, som tilfældet har været.
Murray og Djokovic er jo i øvrigt ikke engang et år yngre end Nadal, selvom det er noget man ofte glemmer, når man kigger på karriereudviklingen.

Hvis modstanden skal regnes med i forhold til Djokovic og Murray, synes jeg også, at det skal gøre sig gældende for Federer og Nadal. Her har jeg før været inde på, at Federer havde let spil i den første del af sin karriere og det synspunkt har ikke ændret sig, mens Nadal kom igennem systemet og skulle forbi Federer, mens han også skulle slås med især Djokovic, men også Murray.

Jeg forstår dog udemærket hvorfor så mange hælder til Federer, når hele GOAT-diskussionen kører. Ud over at Federer er personaliseringen af tennis de sidste 15-20 år, er det er helt normalt, at fans falder mest for det elegante og (dare I say) yndefulde, som Federer i den grad repræsenterer. Det skader heller ikke, at han tidligt talte rigtig godt engelsk og blev opfattet mere som en "gentleman" end den bryske og hårdtslående øbo, der kom i ærmeløse trøjer, lange badeshorts og ikke talte et ord engelsk i lang tid.

Når det er sagt, så synes jeg personligt, at de fire bedste i denne periode, er de fire bedste nogensinde og jeg tror ikke, der igen kommer så højt niveau blandt så relativt mange spillere. Kommer der en ny Federer eller Nadal? Måske, men næppe på samme tid og derfor skal vi allesammen nyde at, de var aktive, mens vi kunne se tennis. Og at Djokovic og Murray også var.

Jeg glæder mig til (forhåbentligt) næste kapitel i hvad der vel er den største rivalisering i sportens verden og håber at både Federer og Nadal er aktuelle i lang tid endnu.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Kommer der en ny Federer eller Nadal? Måske, men næppe på samme tid og derfor skal vi allesammen nyde at, de var aktive, mens vi kunne se tennis


Man kan drage nogle paralleller til Messi og Ronaldo.

Det er imponerende, at Federer i en alder af snart 36 år kan præstere på dette niveau. Jeg tror, at sejren i Australian Open i hvert fald betyder, at han ikke stopper foreløbig.

Jeg er enig i, at de nok er de fire bedste gennem tiden. Jeg nød dog også opgørene med Sampras og Agassi. Niveauet inden for tennissporten er steget, men de to førnævnte havde i perioder også hård konkurrence fra Kafelnikov, Thomas Muster, Ivanisevic og Becker i hans efterår. Ingen nævnt, ingen glemt.

@Foggy

Muster! Han var så eminent på grus. Jeg mener, han havde en sæson, hvor han vandt et stykke over 30 kampe i streg.

Han var den spiller, som jeg husker det, der begyndte at finde vinkler, man ikke tidligere havde set.

Så var der chileneren, Rios, som havde et par virkelig stærke grussæsoner - og så var han væk...

Men den top der er i herretennis i disse år er helt absurd god!
Haha ja, Marcelo Rios den langhårede starut. Han var en spøjs type, men kunne nok spille tennis.

Jeg husker også en spiller som James Blake, der indimellem var fremme og snuse, men aldrig blev den helt store stjerne.

Michael Chang var lidt som Nadal. Han var over alt på banen, og der var næsten ikke den bold, han nåede.

Davydenko var også god især på grus, men mener, det var ham, der blev indblandet i noget aftalt spil.

Jeg kan også huske ham hollænderen Krajicek. Han havde en blændende serv og var en god serv/volley spiller.

Schweizeren Marc Rosset, der smadrede sine ketchere i ren frustration.

Russeren Marat Safin, der formåede at byde de bedste spillere op til dans.

Jeg fulgte tennis ret intenst i midt 90´erne og frem. Skægt med mange af de gamle navne jeg har set så mange tv-kampe med.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Pat Rafter, min store favorit sammen med temperamentsfulde hårdtslående, Goran Ivanisevic, der også var lidt af en showman. Fairytale historie da han som WC-spiller hentede Wimbledon imod netop Rafter. Stor dag! Lidt større var det dog da han i en 5-sætter sendte den kedelige Tim Henman ud i semifinalen.
Serena, selvfølgelig.


Det er da lidt specielt at tale om GOAT på tværs af kønnene.

Gør du altid det?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Nej, selvfølgelig ikke.

I holdsport ville det jo eksempelvis ikke give mening, men jeg har svært ved at se det odiøse i det her? Selv Nike kalder hende jo for den bedste nogensinde.

Og det er hun da også?
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Jojo, det er hun vel på kvindesiden.

Lidt opdeling i kønnene skader vel ikke.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Som varm fortaler for, at Federer er den bedste på baggrund af turneringsstatistik, Grand Slam-sejre og lign., må du da om nogen også kunne se at Serena er den bedste tennisspiller nogensinde.

Det er i øvrigt et helt normalt synspunkt hos mange eksperter, så det kan undre at du pludselig vil kønsopdele. Det er jo ´The Greatest of All Time´, ikke verdens bedste mandlige eller kvindelige tennisspiller.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Annonce