Snak

Mere indhold efter annoncen
Fedt Federer vandt, og det ligner, det var jo vanvittigt tæt. Jeg var fornuftig, og undlod derfor at se kampen.

Hvad blev Kyrgios udsat for? Næsten uanset hvad, så har jeg svært ved at have ondt af en spiller, der sviner sine modstandere respektløst og taber kampe med vilje. Det er tennissportens Suarez. Det er ærgerligt, for spillemæssigt er han både god og underholdende.

Federer - Nadal i finalen. Det er godkendt.
Hvor sent bliver den mon vist i TV? Jeg er sgu ved at være for gammel til det natteroderi.
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Hvad blev Kyrgios udsat for?


En tilskuer kaldte en bold ude, hvilket er ret respektløst.
Ja okay, det er selvfølgelig på inden måde i orden.
Den kommer klokken 19 søndag aften.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kom på et sindssygt afgørende tidspunkt til sidst i kampen, hvor han var kommet foran 5-4. Jeg var på daværende tidspunkt kommet i tvivl om, hvem der rent faktisk ville vinde. Han smeltede så fuldstændig sammen bagefter. Så vidt jeg husker skete det to gange - mod ham.
København.
Fedt, tobi!
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Jamen, hvor er han dog vild for tiden, Federer. Efter at have skrabet sig igennem kvart- og semifinalen var det noget mere overbevisende i dag mod Nadal, som han nu har slået fire gange i træk (allerede de tre i træk var rekord på den konto).

Og han har vundet de tre største turneringer hidtil i sæsonen og kommer op på fjerdepladsen på verdensranglisten.

Og ja, han har jo ikke mange point at forsvare ud over ved Wimbledon, så det synes pludselig ikke fuldstændig urealistisk, at han måske kan komme helt til tops igen, hvilket ville være helt sindssygt.

Han sagde efter Indian Wells, at han lige ville se tiden an og evaluere efter Miami med henblik på måske at gå efter førstepladsen igen. Og det kan komme til at betyde, at han tager et par grusturneringer mere end oprindelig planlagt, for tidligere i år så jeg, at den umiddelbare plan bare var at spille French Open.

Vi bliver nok klogere i løbet af de nærmeste par dage.

Det må også efterhånden være lidt småtræls for Nadal. På Masters 1000-niveau eller over har han i år kun tabt til Federer, men er altså endnu uden turneringssejre, og nu har han været fem gange i finalen i Miami uden at vinde. Det er spændende, om han bliver en lige så stor magtfaktor på gruset som tidligere i karrieren.
Det er glædeligt, at Federer vinder så meget for tiden. Det er meget imponerende.

Spændende hvad han kan få gjort til Wimbledon.

En ægte champ.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Nadal må glæde sig til den kommende grusperiode. Det ville undre mig meget, hvis han får gang i turneringssejrene der. Som du nævner, tobi, så er det kun Federer, der har slået ham. Nadal er i form, og når underlaget hedder grus, så bør han dominere.

At Djokovic og Murray har været skadesramt er selvfølgelig også værd at have med i ligningen.
Annonce