Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror måske, det var Andy Murray, der kommenterede.

Og jeg så begge dele - primært fodbold, da jeg ikke var alene. Ellers havde det nok været primært tennis - det var i hvert fald det mest underholdende.

Jeg synes til gengæld Federer-Anderson var fesent. Det var bare en kamp, hvor det gik op i ikke at fucke sin serv op. Nadal-del Potro var da noget af det vildeste, jeg nogensinde har set.

I øvrigt havde den præcist samme længde som den legendariske finale fra 2008, og kvaliteten (det jeg så) var vel på samme niveau, men den får selvfølgelig ikke samme status, da det kun var en kvartfinale og ikke en kamp mellem Nadal og Federer.
Jeg så tennis. Englands landshold siger mig absolut intet og bedømt ud fra kommentarer og highligths, var det en god beslutning at skrotte den.

Hvis man syntes at Federer - Anderson var kedeligt, så bare vent til sydafrikaneren møder John Isner i morgen. Det bliver med garanti noget skrald, hvor to udprægede servebots kommer til at stå og bombe løs.
Og det hjælper selvfølgelig ikke, at John Isner virker til at være en rigtig træls type.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
moderator
John Isner er fesen. Men en rigtig Wimbledonspiller. Tunge server med masser af fart.

Hvordan er han en træls type, Pref?
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Han er en ret udtalt Trump-supporter og bruger (efter min mening) sin platform til at sprede den ret usunde politik. Jeg er selvfølgelig med på, at journalister spørger til det og forsøger at fremprovokere den "konfrontation", der unægteligt er, men han interesserer sig meget for politik og støtter som sagt op om rigtig mange af de forkerte ting.
Han var også på nakken af Colin Kaepernick, da den berømte protest under nationalsangen blev et stort tema.

Og så skælder han ret ofte ud på dommere og linjedommere, men det er der selvfølgelig så mange der.

Han er træls. Men Tenny Sandgren er værre.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Ja, jeg har bestemt heller ikke tænkt mig at se Isner-Anderson.

Der er en interessant kamp tilbage i den turnering, og det er desværre en semifinale. Så kan man i det mindste også fokusere helt på brostenene på søndag.

I øvrigt i forhold til det jeg skrev om del Potro og hans vanvidskampe ved Wimbledon, så er det nu tredje gang han er ude i 4 en halv time eller mere mod en af de helt store og taber.

I 2012 spillede han den længste tre-sætskamp i historien mod Federer ved OL (som jo foregik på Wimbledons baner), hvor shweizeren vandt 19-17 i tredje sæt i semifinalen. Fire timer og 27 minutter.

Året efter var det Djokovic, der slog ham i den længste semifinale i Wimbledons historie (fire timer og 43 minutter), som Djokovic kaldte en af de bedste kampe, han havde været involveret i.

Og i går tog det så Nadal fire timer og 48 minutter at slå del Potro i hvad der sandsynligvis er den længste kvartfinale i turneringens historie (det har jeg dog ikke kunnet finde en bekræftelse på).
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvor er det dog sindssygt med Isner/anderson. Vinderen er jo smadret til finalen..
Fuldstændig. Djokovic eller Nadal behøver næsten ikke møde op til finalen.
Det må i øvrigt være aldeles frustrerende for de to andre, at skulle vente SÅ lang tid.
Mon ikke de nu venter til i morgen med djo-nad. Burde vente til mandag m finalen!
Nå, det blev vel det der kan omregnes til 9 sæt...!
Klokken er otte i England. Det ville da være vanvittigt at udsætte den til i morgen, og selvfølgelig udsætter man ikke finalen til mandag (selvom det da virkelig ville være rart at den ikke skulle ligge oven i brosten og VM-finaler).

Nå, jeg hører så mens jeg skriver, at de åbenbart kun kan spille til klokken elleve (hvorfor?). Det ændrer det selvfølgelig lidt, men jeg forstår nu godt, de går i gang nu alligevel.
Annonce