Snak

Mere indhold efter annoncen
Tobi@

Nå men så undskyld da så mange Tobi, kan forstå du ved hvordan tingene skal skæres.

Den er nu blevet spillet om mandagen tidligere, ikke pga evt udmattelse, men det kunne nu godt give mening alligevel. Selvfølgelig imo.
Altså, det er sket én gang tidligere, hvilket var pga. regn i de afsluttende dage (og før man opførte tag på Centre Court og Court 1).

Som tobi er inde på, er klokken ikke mange i UK og da slet ikke når det handler om tennis.

Der ville skulle noget langt mere ekstraordinært end at to røvkedelige servekanoner spiller en lang kamp til, hvis finalen ikke skulle afvikles søndag.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Bekymrende - og et stort tegn på den dårligdom, der hersker i tennissporten - at Nadal og Djokovic kan få lov at diktere skemaet på en dag, hvor kvindernes finale skal spilles.

De har, ikke overraskende, valgt at spille før finalen, hvilket betyder, at den ikke længere har et fast starttidspunkt i dag og det er ikke i orden.

Endnu værre bliver historien selvfølgelig af, at man nu også flytter kvindernes double-finale, der ikke har en garanteret bane, mens herrernes selvfølgelig fortsat skal afvikles på Centre Court.

At hele planlægningen så kommer efter at arrangørerne tidligere har meldt ud, at herrernes singlefinale ikke ville blive flyttet, selv hvis England gik i VM-finalen, gør selvfølgelig beslutninger som ovenstående endnu mere grinagtige.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Det er godt nok nogle lange herrekampe her i slutningen af turneringen...
Nu er den så desværre ovre.

Æv.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En kamp der gerne måtte være fortsat længere. Alle point var nærmest smukke dueller. Nadal og Djokovic mod hinanden kan nærmest ikke gå galt.
Fedt med djoko tilbage:)
US Open er i gang.

Dimitrov er ude efter første runde, hvor han for anden Grand Slam-turnering i træk fik den værst tænkelige lodtrækning ved IGEN at skulle møde Wawrinka, der udklasserede ham i tre sæt og ser ud til at være på vej tilbage. Men det er godt nok også helt groteskt usandsynligt lodtrækningsuheld.
Hvad sker der for Serena W? hun lyder som den dårligste taber man længe har set. Hvad sker der for at kalde det sexistisk at hun bliver dømt for at bryde reglerne.

Hun har tabt småkagerne
Rigtige mænd er landmænd
Hun er jo en idiot. Er det ikke anden gang, hun blamerer sig på den måde i en US Open-finale? Eller måske var det semifinalen for år tilbage, hvor hun også fik svinet linjevogtere og andet godtfolk ganske gevaldigt til.

Delpo mod Djokovic i aften. Jeg tror jeg giver afkald på min nattesøvn. Det er Delpos første Grand Slam-finale siden han vandt over Federer ved US Open for ni år siden. Og han har haft en ret let vej til finalen ved kun at afgive et enkelt sæt mod Isner og til gengæld vinde i to sæt i semifinalen mod en skadet Nadal. Djokovic har dog heller ikke været ude i de helt vanvittige forestillinger, så ingen af dem må formodes at være på pumperne.

I øvrigt er Djokovic den eneste mandlige spiller, der i år optræder i to Grand Slam-finaler. Ikke ligefrem hverdagskost med så få gengangere.
Annonce