Snak

Mere indhold efter annoncen
I den alder de har nu, tror jeg bare at alderen sætter sig så småt og ligesom vi nok ser Federer som værende svagest af de tre, så jeg Djokovic værende den der bedst holder ved.

Man skal tænke på at Nadal er 35. Djokovic er 34. Selvom de stadig er imponerende gode, så kan jeg fornemme at Nadal er ved at nærme sig slutningen, mere end jeg kan se det med Djokovic. Nadal ownede altså det grus i årevis fuldkommen suverænt og i år har han tabt en del.

Altså jeg har personlig Nadal som favorit af de tre, så det er ikke fordi jeg ikke håber han kommer igen, men det var mest af alt i Frankrig at jeg så det ske.

Nu er han 36 næste gang og næste generation banker kun mere på.
Nadal kan godt tage FO igen. Da han var lidt rusten et par år pga skader mm, for nogle år siden, vandt han alligevel.
Federer på vej ud af sit måske sidste Wimbledon…laver fejl på fejl på fejl på…..
Et ÆG til Federer! På græs.

Troede jeg ikke man skulle se. Ikke en fed sidste optræden, hvis det altså var det.

Virkelig en god og sympatisk polak, der burde komme i finalen.
Det sidste halvandet sæt, var nok det mest fejlfyldte jeg nogensinde har set fra Federer på græs. Har ikke lige tjekket stats, men hold da op.

Det sagt var der sandsynligvis ingen der troede han kunne gå hele vejen. Det har set meget lunkent ud hertil og han har vel også blot spillet en lille håndfuld turneringer de sidste 15 måneder.

Ved ikke hvad planerne er, men håber hsn giver det et år til, hvor han forhåbentlig kan spille relativt kontinuerligt og dermed være bedre stillet i 2022, trods de 40 år!!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han bør da stoppe nu, hvis han ikke har mere byde ind med. Silken ER slidt af.
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
I interviewet efter kampen, var han ret åben omkring, At Wimbledon i år var den turnering, han ville nå, men at han ikke vidste hvornår, han stopper. Den diskussion skal han nu have med sit team, hvor man selvfølgelig vurderer Federers fysiske tilstand og mere specifikt hvorvidt det, som Travel er inde på, er muligt for ham at spille kontinuerligt eller ej.
Det var mere eller mindre også hvad han sagde til GQ for et par måneder siden i en i øvrigt rigtig fin artikel.

Jeg synes personligt, det ville være en lille smule ærgerligt for hans Wimbledon-historie, at han slutter af med at få et æg og som fan, vil man gerne beholde Federer, Nadal, Djokovic og Murray så længe som muligt, men hvis kroppen siger fra, skal det selvfølgelig være førsteprioritet.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Det er svært at se ham som vinder af en GS turnering igen, så spørgsmålet er om kroppen kan og han selv kan leve med at nå ok langt men næppe vinde så meget mere.
Jimmy Conners fortsatte længe og vandt mindre og mindre, men var ind imellem fremme. Husker en semifinale som 39årig. (Helt uhørt)

Han var ikke nær så gammel som Federer, men der er jo sket en revolution på alders-området, så det der var 33-35 år for 20 år siden er måske 40 år nu.

Nærmest ingen tennisspillere vandt noget efter de 31-32. Pete Sampras sluttede med en sidste titel efter lang tids tørke. Han var 31.
Agassi vandt sin sidste som 33årit. Det var meget sent.(var i finalen i US som 35 årig)

Man forventer jo 34årige Djokovic har flere år i sig.

Det er jo faktisk ret vildt Federer faktisk nåede så langt som næsten 40årig og med meget lidt kamptræning. Der kan godt være nogle år i ham endnu, men det er svært at se ham vinde meget.
Hede@

Vil give dig ret i det meste.

Noget af det vigtigste er netop det sidste, at han når så langt med så lidt kamptræning.
Skadesfri fra nu og frem til næste Wimbledon vil sikkert kunne give ham en ny og måske bedre mulighed end i år!?
Motivation vil dog også være afgørende. Er den væk og handler det mere om en eller anden urealistisk ambition om at holde Nadal og Djoko GS stangen….så er det nok ved at være tid….
Det er vist at tage munden en anelse for fuld at påstå at Hurkacz bør komme i finalen. Han skal lige forbi de flestes forhåndsfavorit i nederste halvdel.
Annonce