Snak

Mere indhold efter annoncen
Sons er rigtig godt! Jeg mangler dog lige de to sidste afsnit af sæson 4. Det skal jeg have set på snart.

Og nice med Community. Den fortjente imo ikke at få en midt-sæsons pause.

TroyAndAbedsFourthSeason!!!
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Ja, det er sgu en sjov serie. God nyhed!
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0
Nogen der ser Touch? fik set det første afsnit igår det med Kiefer Sutherland som en ny Jack Bauer :D og hans autistiske søn var ganske udnerholdt af det første afsnit.

I øvrigt så ser det ud til at Alcatraz sæson 2 er blevet cuttet, det var også en skuffende første sæson synes jeg vil ikek være overrasket. De 3 hovedrolelr er allesammen kedelige. Den eneste jeg synes var underholdende i serien var ham den runde fængselsdirektør med brillerne
Jeg er, som så mange andre, begejstret for Gervais´ nedladende humor. Jeg har nu set de første 4 afsnit af Life´s too short.

Serien er sådan set fornøjelig nok, men egentlig er hovedpersonen jo bogstavelig talt blot en dværgudgave af David Brent. Stort ego, der gradvist afmaskeres. Jeg havde håbet på mere, men den er nu seværdig nok alligevel.

Indtil videre er det skæggeste nok Liam Neesons forsøg på comedy...
Har lige set sæsonafslutningen på Fringe.

Det er sgu et helt igennem fremragende afsnit.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ved godt, at jeg er et dovent møgsvin, og at det ville klæde mig at lave mine lektier selv, men jeg håber, man vil se med milde øjne på mit spørgsmål og hjælpe mig lidt til at spilde min tid på en kvalificeret måde.
Jeg er lige blevet færdig med 7 sæsoner af West Wing og føler mig nu helt tom indeni. Men jeg ved ikke, hvad jeg skal kaste mig over som det næste. Jeg er i gang med afsnit nummer 5 af The Wire, men jeg er sgu ikke bidt helt på, må jeg tilstå. Den får en chance eller tre til, men jeg kunne godt bruge lidt hjælp for det tilfældes skyld, at jeg bliver nødt til at droppe projektet.
Mine yndlingsserier er i uprioriteret rækkefølge

Deadwood

Six Feet Under

House M.D.

Matador

Twin Peaks

Riget

Frasier

Og så kan jeg ret godt lide Sopranos, Dexter, Californication, Sagen Genåbnet, Dalziel & Pascoe, Downton Abbey og Madmen.

Baseret på den liste kunne jeg tænke mig et par anbefalinger, så mit liv igen kan få mening.
Pft.
Niddets arkivar
@Kaffe

Du har jo nærmest alt det go´e...

Hvad med the Office (UK)?
Jeg nægter at hjælpe mennesker, der ikke kan anerkende, at The Wire er verdens bedste TV-serie. Jeg er i øvrigt sikker på, at havnearbejderne i anden sæson ikke vil være tabt på en proletar som dig, Kaffe.
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
Band of Brothers er uden tvivl den bedste serie nogensinde.

Mad Men, Boardwalk Empire, Californiacation, The Office, The Walking Dead er også gode serier.

The Wire starter godt synes jeg, men flader ud - og 2 sæson med fiskerne er mildest talt kedelig. Kun de farlige bøller der sælger stoffer der holder serien kørende. Derudover er McNulty et tåbeligt eksempel på en politimand der ikke kan styre sit liv og kæmper mellem good cop/bad cop rollen. Det virker ikke.

American Dad - Der har vi en mand der kender sin rolle.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Kaffe, du vil elske "Ein man will nach oben" med Mathieu Carriere.

http://www.fernsehserien…?serie=1196

Måske også Fassbenders "Berlin Alexanderplatz".
God knows that he won´t arrive
Annonce