Og så ér det et grundlæggende problem, at den blander fiktion og fiktive karakterer med historiske. Når det er tilfældet, ved man på forhånd, hvem der bliver nakket, og hvem der fester videre.
Når man bruger historiske karakterer, så er et grundlæggende "problem" jo at deres historier er skrevet. Det har dog intet at gøre med at man blander fiktive og historiske karakterer. Denne blanding tilføjer derimod blot et element af usikkerhed. Blot fordi en karakter er fiktiv, er det jo ikke ensbetydende med en dødsdom.
Ang. Breaking Bad, så så jeg første sæson for et godt stykke tid siden, og selvom jeg synes det var udmærket, så var jeg ikke fanget. Jeg blev så færdig med Deadwood, fremragende serie og et helt fantastisk persongalleri i øvrigt, og skulle naturligvis have gang i en ny serie. Det endte med at blive Breaking Bad, og fra det øjeblik jeg startede sæson to har jeg været fanget. Nu er jeg så i slutningen af sæson tre, og afsnittene tager hinanden. I søndags blev det til syv styks. Det er jo helt Lost agtigt. Jeg tvivler dog på at den når op på Sopranos niveau, men det er jo heller ikke nogen skam.
Great players are just like death and taxes, sooner or later, they're gonna get you.
