Snak

Mere indhold efter annoncen
"Som udgangspunkt skal børneskuespillere dø. Heldigvis bliver de vist voksne allerede i næste afsnit."

Åhh, hold da op - hende den lille pige gjorde det sgu da godt, ben i næsen og mund som en havnearbejder.
Hun var sgu fjong, de 2 drenge gjorde da da også godt.

Derudover et lidt "tamt" 1. afsnit.
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
Andre der har fået set første af The Walking Dead sæson 5?
The Gunners
moderator
Venter til DR kører den igen. Er der forøvrigt dato på det?
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Venter til DR kører den igen. Er der forøvrigt dato på det?


Kommer vist først på dr3 til januar
\\\"Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.\\\"~ William Gibson
@Blastino

Jeg så det i går. Det er lidt som det plejer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Blastino

Jeps, så det også og det var egentligt lidt mere makabert end jeg havde forventet. Ellers var det et meget standardafsnit i forhold til at det var starten på en ny sæson af serien.
"Fed ny sæson af Boardwalk Empire. Samme lækre optagekvalitet som i tidligere sæsoner, og interessant sammenskruede afsnit.

Den parallelle fortælling om nuckys fortid fungerer fint, selvom man bliver grådig efter mere stof om den aktuelle historie.

Lægger man mon op til en endelig afslutning på serien? Håber det ikke."

Jeg er ikke selv gået igang med sæson 5, venter til hele sæsonen er ude, jeg mener dog bestemt at de på HBO nordic inden sæson 5 startede, skrev at det var sidste sæson. Noget med, aka frit efter hukommelsen "Nu begynder sæson 5 snart, følg med og find ud af hvordan historien om Nucky ender i sidste sæson af Boardwalk Empire"
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Nu har jeg endelig fået set første afsnit af 1864 færdig og det er vel som man kunne forvente, når det er Bornedal man ansætter.

Jeg synes egentlig den starter fint ud. Dialogen synes jeg dog bærer for meget af historien og bliver karrikeret. Mange af de underliggende forhold burde man kunne lade handlingen forklare, frem for de semi-monologiske islæt, der skal prøve at sætte alt i en historisk og fortolkningsmæssig kontekst. Det må være pokkers vanskeligt, at levere den slags troværdigt, så der går lidt cirkusrevy i skuespillet.

Det støvede filter er desuden lidt ærgerlig. Det er ikke nyt for Bornedal eller i det hele taget. Jeg nægter dog at tro, at der ikke var farver i 1851. Problemet opstår i særdeleshed, når filteret anvendes til at ligge en art patina på "det gamle" og igen til at pålægge den trøstesløse gråhed, på det der foregår i nutiden.

Well, jeg krydser fingre og håber at dialogen forbedres, når de historieløse er indført. Sker det, kan det blive ganske hæderligt.
Mercenary & RobertTheRobber

Standardafsnit på den gode eller den dårlige måde? Personligt var jeg vild med afsnittet!
The Gunners
@ Boardwalk empire, så mener jeg at have læst at det er 5 bliver sidste sæson.
Annonce