Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Ja. Jeg er splittet. Har set de første 4 og der er rigtig meget bullshit. De gør rigtig meget ud af at tale cooperate hvilket hurtigt bliver lidt irriterende og realismen er heller ikke i højsædet. Dog har jeg også tænkt mig at se afsnit 5.

Maggie Siff har jeg aldrig brudt mig om, hun var også skide irriterende i SOA.
Dette er en signatur.
Jeg er med på Billions. Jeg synes det fungerer. Dekadent og lækkert.
Nu er det jo fiktion, så tingene behøver jo ikke være 100% realistiske for at fungere. I så fald er der ikke ret mange film og serier der ville blive lavet.

Maggie Siff er jo bare stanglækker, som uartig domina. Hun skulle i udpræget grad have nogle smæk.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
moderator
Hun er irriterende. Samtalen mellem hende og hendes mørke veninde/kollega over nogle drinks var så tåkrummende at jeg måtte spole.

Jeg er med på at det ikke behøver være 100% realistisk, men så lav dog en middelvej mellem alt det cooperate lingo.

Jeg synes serien har potentiale, men det er ikke indfriet endnu.
Dette er en signatur.
Ved ikke hvem der sender den The Last Kingdom filmatisering af Bernard Cornwells bøger om de danske vikingers erobring af England. Hoved figuren er Uthred en dreng, søn af en småkonge ser sin far blive slået ihjel og han tages som træl.

Han vokser op blandt danskerne og tager den hedeske tro til sig. Han bliver adopteret af sin ejer da han reder hans datter fra en voldtægt af en ældre dansk dreng. Hans nye far og famlie bliver brændt inde af faderen til den dreng som krænkede Uthreds adoptiv far. Uthred er vidne til det men kan ikke stille noget op han er alene med en pige i skoven for at lave trækul.

Uthreds adoptiv bror er i Irland da det sker. Uthred får skyld for mordbranden af de andre danskere. Han må flygte til Wesex og gå i den meget kristne kong Alfreds tjeneste. Skønt han giver Alfred indsigt i danskernes tanke måde, tro og største frygt. Den første sejr over danskerne, er Alfred fyldt af foragt og mistro til sin bedste kriger. Uthred har en drøm om at vinde sin barndoms borg og jorde tilbage, der blevet stjåler fra ham da hans far døde. Af hans onkel det nu også stræber efter hans liv.

Bernard Cornwell har lavet et kæmpe rechears arbejde og studeret de gamle engelske skrifter, samt sat sig ind i vikingernes tro og måde at kæmpe på. Meget realistiske kampcener og klart det bedste bud på hvordan det forgik.

Jeg startede med bøgerne, første bog Den Danske Rytter. i alt 8 nu. Rejser noget rundt her ude i østen så ville hente lidt på Piratebay for at slå vente tider ihjel.
Der fandt jeg den, gendkendte titlen på en af bøgerne. Der er forløblig 8 afsnit. De følger den første bog meget godt, så håber der kommer flere.

Den kan ikke samlignes med Vikings. Den er meget mere troværdig i den måde den beskriver vikingerne og deres tro på. Flotte kampcener også. Både bøger og serien har min varmeste anbfaling.
Aab VB = Vejgaard Boldklub Leeds
Bedrag.

Jeg har set noget af afsnit 1 og afsnit 8.

Bimse og Dannie har for meget tid på skærmen.

Mere Nikolai Lie Kaas der munker hende juristen.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I sidste afsnit af X-Files fik vi forklaret/bekræftet, hvad chemtrails i virkeligheden er.

Kæmpe, kæmpe oprejsning til Soldatino, som havde ret hele tiden!
Jeg så et afsnit, det med lizardman eller hvad han nu var. Det var håbløst dårligt. Er det bedre hvis jeg ser det i helhed eller er det et ligeså skidt reboot som jeg har indtrykket af?
FCK og United siden \'92.
@M139

Jeg prøvede at finde ud af hvad Mad Dogs er for en størrelse, men er ikke sikker på jeg har fat i den rigtige serie. Jeg kan finde en britisk Mad Dogs, men den sluttede i 2013 og har ikke umiddelbart noget med Shawn Ryan at gøre. Er det den? Jeg var også godt underholdt af The Shield (som jeg ser lidt som The Wire minus realisme) og kunne sagtens forsøge mig med mere fra Ryans hånd.
Genesis 38:8-10
Haha med chemtrails.

Tilbage i 90´erne var der den med tegn i kornmarkerne, men ellers var der vel for det meste egne påfund eller mindre kendte uvæsener.
A-Z. Den Mad Dogs jeg refererede til, er den amerikanske udgave. Det er en adaption, genindspilning, eller hvad end det nu hedder, af den engelske udgave, som rigtignok sluttede i 2013. Shawn Ryan er producer på den serie, i samarbejde med produceren på den oprindelige engelske serie. Som jeg lige har fanget det i hvert fald. I forlængelse af den amerikanske serie så jeg den engelske, og i starten er de meget lig hinanden. Samme plot, samme hændelser, samme karakterer o. lign. Der er endda et par skuespillere, der går igen. En af dem dog i en ny rolle. Meget af ensheden ophører dog efter et par afsnit.

Nu er den amerikanske endnu ikke kørt til ende, om end sæsonafslutningen fint kunne fungere som en sådan, men indtil videre er jeg væsentligt større fan af den amerikanske udgave. Den engelske var fin, lider måske under, at jeg så den amerikanske først, men den amerikanske er bare et niveau over. Og så er det jo bare herligt igen at stifte bekendtskab med Michael (jeg var lige ved at skrive Christopher) Imperioli.

The Shield var super underholdning. En del irrationsmomenter i begyndelsen, men jeg måtte rimeligt hurtigt overgive mig. Shawn Ryan forstår at lave letfordøjeligt underholdning, som ikke udgiver sig for andet.

Jeg så i øvrigt serien på viaplay. Måske de har en gratis prøveperiode, hvor Mad Dogs US hører ind under.
Great players are just like death and taxes, sooner or later, they're gonna get you.
Annonce