Snak

Mere indhold efter annoncen
Et problem med Deadwood er afslutningen, cocksucker.

Den vil jeg se igen. Cocksucker
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Deadwood er helt igennem genial og hvis man interessere sig for amerikansk historie er det en af de serier som man bør se.

Med sin blanding af fiktive og biografiske personer og begivenheder, sammen med en benhård realisme (om ikke autensistet) minder den på mange måder om Boardwalk Empire.

Og så kan jeg se at jeg ikke er alene om at mene at alle dialoger mellem Wu og Swearengen er på Sheakspearisk niveau.

Edit: @Slutningen.

Ret beset er det vel ikke så meget en slutning som en kommende sæson der ikke blev til noget, og det er jo synd, men hvor lang skulle den have fortsat?

Der er jo en del af karakterne som levede et pænt stykke ind i 20. århundrede.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Simon

Tak for anbefaling af Quarry - jeg er også ret vild med tempoet.

Mac´s PTSD er dog intet at sammenligne med den ditto, man får af at se Fucking Fornuftig.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Efter at have set Deadwood måske fem gange er jeg egentlig blevet lidt glad for slutningen, hvor man snarere end at binde sløjfer, hvad der er det værste i verden, egentlig bare laver en slags fade out.
Det passer mig også fint, at den ikke er længere, for seriens egentlige hovedperson, guldloddet, gider man ikke rigtigt at høre mere om.
Nu får jeg helt lyst til at se den igen.
Niddets arkivar
Jussi

Jeg har ikke set Fucking Fornuftig. Minder den om serien, hvor Frederik Fetterlein spiller sig selv?
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
36 afsnit med Deadwood.

Det er en fin størrelse i forhold til overskueligheden.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Jeg har for nylig Deadwoodet for tredje gang og erklærer mig enig med Kaffe. Afslutningen er slet ikke så slem, som den får ry for, men jeg kan da godt frygte, at de får ødelagt det hele godt og grundigt med den/de film, der vist er på bedding. Hvis vi snakker frustrerende afslutninger på fantastiske serier, må Riget tage prisen. Damn you Ernst-Hugo!
Genesis 38:8-10
Film? Det lyder farligt.
Niddets arkivar
På et tidspunkt var der rygter om to film. Nu tror jeg, de er nede på en enkelt.
Genesis 38:8-10
N
Annonce