Snak

Mere indhold efter annoncen
Fik set seriefiseringen af Arne Dahls Europa Blues på DR1 her de sidste to dage.

Spændende og interessant krimi, men hold da fest et shitshow ift. vanvittige sammentræf og karakterernes evne til at tænke selv.

SPOILERS:

A) Mord på mord sker, men politiet gør intet for at steppe indsatsen op (kan forstå i de klassiske detektivshows, men her prøver man trods alt at være lidt mere brutal og realistisk), ingen bliver efterlyst, overvågningsmateriale der kan afsløre gerningsmænd ser man ikke på, opkaldslister for ofre og implicerede tjekkes kun sporadisk. Der hersker tilsyneladende total inaktivitet i det svenske politi. Herudover tager man meget let på mafiaens trusler, med det resultat at en politimand til sidst er ved at blive slået ihjel, han bliver dog i sidste øjeblik reddet af et par ludere, der overraskende let slipper ind i mafiachefens compound. (Det italienske politi, var lige så sløve som det svenske.)

B) De 5 andre ludere i dit ukrainske ludersquad er blevet slået ihjel af mafiaen, og du ved at de også er efter dig. Hvad gør du? Du lader da være med at ændre på dit udseende, og hænger ud i den lejlighed hvor du ved at de vil komme efter dig. Overlevelsesdrift eksisterer tilsyneladende ikke hos ukrainere.

C) Søreme om ikke hovedskurken er gammel torturbøddel i Nazityskland, det sker selvfølgelig. Men hov, de ludere hans mafiaorganisation traficker rundt, er tilfældigvis efterkommere af et af hans ofre, et offer som torturbødlens kollega stjal identiteten fra. Men hov, det stopper ikke her, for søreme om ikke en af de andre torturbødler (det var et trekløver) er far til den ene af vores politifolk. Sikke dog et sammentræf. Det stopper dog heller ikke her, for søsteren til den ene prostituerede, (og dermed barnebarn til et af torturbødlernes ofre) har ved et lykketræf fået job i det tyske politi, og bliver simpelthen involveret i efterforskningen fra Tyskland af.

Kan forestille mig at der er en forklaring på nogle af sammentræffene i bøgerne, håber i hvert fald at det ikke er helt så tilfældigt i bøgerne og/eller de andre afsnit.
The Ozarks, ny serie på Netflix, stil og handlingsmæssigt ligger den sig et sted mellem Breaking Bad og Bloodline. Hovedrollen spilles af ham faren fra Arrested Development. Umiddelbart er jeg udmærket underholdt klart en af de bedre nye serier.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Da jeg er blevet dødeligt syg af forkølelse, har jeg fået set en del Seinfeld her de sidste par dage. En charmerende serie, der dog også virker en kende ældet. Dog sjovt at se de mange scener som senere komedieserier har været inspireret af.
I.B skrev

Nå, jeg fandt den anbefalede "Line of Duty" på youtube, hvor jeg her i ferien har pløjet mig igennem sæson 1-4.

Jeg har visse kritikpunkter, men var bestemt godt underholdt. Seriens styrke er, at den med moderne tempo, spor,vildspor og twists en masse formår at fange og fastholde seerens opmærksomhed fra start til slut. (Hvis man er til dens slags krimi, kan jeg anbefale Netflix-serien Luther.) Meget af spændingen handler - uden at afsløre deltajer - om, at vi som seere aldrig helt kan vide os helt sikre på, hvilke karakterer som er hhv. "straight" og "bent". Og her synes jeg til tider, at serien kammer over og bliver urealitisk og overdreven. Mere en én gang tænkte jeg "arh, come on...". Jeg savner desuden dybde, rød tråd/kongruens og realisme i personskildringen og i de mellemmenneskelige relationer. Så længe seerene fraholdes sikker fornemmelse omkring de enkelte karakterers personhistorie og psykologi (og de hermed forbundne motivationer og bevæggrunde), ja så har manuskriptforfattere jo frie hænder til at finde på hvad som helt. Det er både styrken og svagheden hos serier som "Line of Duty". Her må jeg endnu en gang fremhæve Happy Valley som mønstereksempel på, at spænding og realisme KAN gå hånd i hånd (bær dog over med dens urealistiske åbningsscene!).


Happy Valley kunne vi også lide. Men altså, Caddy-afslutningen var vist lidt vel søgt, og samlet står de(t) afsnit som de ringeste.

Har kun set afsnit et af sæson 4 og har stadig første sæson til gode, men er stadig ret pjattet og helt drengeglad. Elsker især Postman Pat aka Hastings når han for alvor folder sig verbalt ud.

@Bishop

Ozarks er bare ALT for fed!

Tak for tippet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Haps. Ja, Ozarks ser spændende ud. Den napper vi også, når Line of Duty er slut.

@ The Tactician

Power er en rigtig fed serie
Så fik jeg endelig set Breaking Bad. Langt hen ad vejen en fed, fed serie. Desværre ebbede min sympati for hovedpersonerne ud i løbet af de afsluttende to sæsoner. Figurerne fremstod tiltagende utroværdige og/eller usympatiske, så jeg holdt op med at kunne engagere mig i deres skæbne. Humoren gled også ud i de afsluttende sæsoner. Too bad...
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
" Too bad..."

Nej, Breaking Bad.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
??
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Annonce