Snak

Mere indhold efter annoncen
Er i gang med 3. afsnit af Ozark.
Overalt bliver serien skamrost, men jeg er er endnu ikke blevet grebet af fortællingen. Den droppes måske.
Er lige blevet færdig med 8. sæson af The Blacklist og dermed også slut for mit vedkommende, selvom der er en 9. og 10. sæson på vej.
Serien skal have stor ros for at bibeholde spændingen i MANGE afsnit. Det kunne hverken Vikings, GOT og slet ikke Walking Dead, magte.
Ozark er fin underholdning, men er dybest set en lidt bleg skygge af Breaking Bad.

Et lyspunkt er dog Justin Timberlake i rollen som Ruth.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
@Krook og TUW

Jeg kan godt følge jer i det, i siger. Man skal også lige vænne sig til tempoet og ikke mindst kameraføringen. Det er en serie med enormt mange one-takes.

Jeg er nok også så glad for serien fordi jeg interesserer mig enormt meget for amerikansk politik med alle dens tossede og utidssvarende finurligheder.

Men tak for en yderligere anbefaling.
FCN
Jussi:
Ha ha!
Ok, hermed droppes Ozark.
Succession skulle vist komme med endnu en sæson på HBO i år?

Det vil jeg glæde mig til efter at have gabt mig igennem de første 30 minutter af Severance på Apple, som folk ellers er rimelig oppe at ringe over. Det er sikkert bare mig …


Jep - Succession kommer med endnu en sæson senere på året. Den glæder jeg mig til - humoren er enestående. Billions - som også er på HBO - skulle minde om Succession (åbenbart?), mens man venter.

Ozark går jeg også snart i gang med. Gode anmeldelser.

Og så har Netflix droppet 1899 efter kun enkelt sæson *piv, piv*. Den er lavet af skaberne bag ´Dark´, der ellers har tegnet og skrevet tre sæsoner af 1899 - og bygger op til noget af en historie efter første sæson. Men det var måske for tungt for den gængse streamer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Netflix er desværre blevet overtaget af uduelige mennesker, der er same type som kørte flow-tv, Blockbuster osv. i sænk, fordi de sidder fast i fortiden og ikke har skyggen af kreativt talent eller forståelse.
Seertal er endnu engang blevet den altoverskyggende Gud, og Netflix vurderer nu primært hvorvidt en serie skal fornys ud fra hvor mange seere den har de første 28 dage efter den udgives.

Det er derfor Netflix bliver ved med at forny letbenede, ligegyldige serier uden det store indhold, fordi teenagerne smider det på når de alligevel sidder og scroller igennem TikTok, mens serier der kræver noget af seeren kan være svære for folk med fuldtidsarbejde at nå at se lige nu og her, og de ender derfor på lossepladsen.
Ift. Netflix så synes jeg også det virker som om de træffer nogle vanvittige beslutninger. Jeg er stadig chokeret over at Mindhunter blev droppet efter 2 sæsoner.
FCN
Ja kvalitetsserier er efterhånden fortid på Netflix og HBO - til gengæld ser det ud til at det har givet bonus for Apple at hyre gamle HBO folk, Apple+ boomer efterhånden med fede serier!

- Slow Horses
- Echo3 (lad jer ikke snyde af den lave IMDB rating, fra folkene bag Zero Dark Thirty og Hurt Locker)
- Five Days at Memorial
- The Mosquito Coast
- Severance
- Ted Lasso
- Black Bird
- Shantaram
- For All Mankind
- See
- WeCrashed
- Tehran
- Defending Jacob
Er det et plus at man har lavet Zero Dark Thirty? Husker den primært som en CIA propagandavideo i helfilmslængde.
Jeg husker den som en af de bedste film i 10’erne - hvordan pokker kan du se den som CIA propaganda, den tegner da et rimelig kritisk billede af dem og deres metoder?

I øvrigt det samme der er tilfældet i Echo 3 (hvis man klarer den forbi afsnit 3, de første afsnit er nok grunden sammen med manglen på en likeable karakter til den lidt lave rating på imdb), her bliver CIA og USAs involvering i sydamerika gennem de seneste 50 år portrætteret rimelig kritisk.
Annonce