"Det er jo dokumenteret ALLE steder bortset fra i russisk historieskrivning. Tjek evt. også Antony Beevor -som til gengæld for sin grundige forskning i dag er persona non grata i Rusland. Men du mener seriøst, at den amerikanske hær begik voldtægter i samme omfang som den russiske?"
Nej, jeg skrev jo tydeligt at
særligt den røde hær, men også den amerikanske, begik mange voldtægter, hvilket vestlige historikere også har causeret over, med forskellige udgangspunkter og forskelligt udkomme. I øvrigt er den røde/sovtjetiske hær langtfra 1:1 identisk med den nuværende russiske, men fuld forståelse for at dén slags også overses.
Beevor trækker på Sanders påstande - og jeg kan konstatere at du slet ikke er bekendt med at også vestlige historikere kommer med meget varierende tal i deres skøn, så din påstand om at
alle udenfor Rusland mener som Sanders (og Beevor) demonstrerer at vi igen har dig ude med udokumenteret sludder, mens du ignorerer at den ukrainske ombudsmand bl.a. blev fyret fordi hun havde spredt masser af løgne og overdrivelser om bl.a. børnevoldtægter, russiske soldater på viagra og andet, som hun efterfølgende vedgik. Naturligvis har russiske soldater foretaget voldtægter i Ukraine - men påstanden om at voldtægtstaktikker er en integreret del af den russiske krigsførsel (som bl.a. ombudsmanden og andre ledende ukrainere excellerede og excellerer i) er udokumenteret og propagandistisk.