Snak

Mere indhold efter annoncen
En stor del - hvis ikke det hele - af Euromaidan protestbevægelsen og revolutionen har et pengespor af amerikansk finansiering.

Dette blev anført af den amerikanske organisation THE NATIONAL ENDOWMENT FOR DEMOCRACY (NED).


Det er jo en non-profit organisation som har til formaål at støtte og forstærke demokratiske organisationer i hele verden og pt. støtter over 100 organisationer. Ganske vist er organisationen hjemmehørende i USA - men det er vel ikke ligefrem definitionen på et amerikansk støttet kup?

Allerede da de første skilte skød op på Maidan, skød TV- og mediekanalen Hromadske frem og begyndte at dække protesterne. Mediet fik en afgørende rolle ift. dække revolutionen og blev afgørende kilde for andre medier. Det blev kritiseret for have en ensidig dækning og anti-russisk.

Man kan se, at Hromadske er finansieret af den britiske, hollandske og amerikanske ambassade samt en af George Soros´ organisationer:


OK - som jeg har læst situationen beskrevet var der en ufri presse i Ukraine og en delvis statslig censur i en lidt mildere grad end hvad man kan se i f.eks. Belarus. En gruppe jounalister gik sammen for at skabe et frit og uafhængigt medie - Hromamdske. Der skal nok være en del russere der mener, at det er ufrit og anti-russisk.

Ganske rigtigt har mediet modtaget støtte fra den amerikanske ambassade ligesom Soros på kommercielt basis har været involveret. Støtte fra den amerikanske ambassade startede så vidt jeg kan se først efter Euromaidan. En pro-ukrainsk udlægning ville nok være, at det var støtte til frie medier. Det er vel heller ikke lige definitionen på Det USA-støttede kup.

At amerikanske politikere har mødtes med repræsentanter for fredsbevægelsen som senere har vist sig at være højre-radikale, vil de vel selv betegne som en fejl. Fogh trykkede også en gang en rocker i hånden og blev fotograferet samtidig.

Er det ikke lige så korrekt at omtale Euromaidan som en folkelig opstand (el. måske endda mere korrekt) end at kalde det for "et USA-støttet kup"?
Når folkelige protester ender med at parlamenter og andre offentlige institutioner stormes så er det langt langt over grænsen ift. hvad man bør støtte. Sjovt nok kan USA godt se det forkerte i den slags handlinger i USA og senest i Brasilien, men når det er en prorussisk men demokratisk valgt præsident i Ukraine, så er det helt fint.

Det er ikke svært at se dobbeltmoralen i ovenstående.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
TheUnitedWay

Når folkelige protester ender med at parlamenter og andre offentlige institutioner stormes så er det langt langt over grænsen ift. hvad man bør støtte.


Skal man heller ikke støtte kvindernes opstand i Iran og blot lade dem leve i underkuet mørke?
Skal man heller ikke støtte kvindernes opstand i Iran og blot lade dem leve i underkuet mørke?


Vil du seriøst drage en parallel mellem præstestyret i Iran og en demokratisk valgt præsident?

Ift. de unges kamp for frihed i Iran har jeg den største respekt for den kamp, men jeg mener ikke at vi i Vesten skal støtte med opfordring til voldelig revolution. Jeg tror som altid at forandringer skal komme indefra og nedefra, ikke oppefra og udefra.

Når der er tilpas mange unge mennesker som har fået nok i Iran så vil der ske forandringer, for Iran er et ungt land.

Som ateist og elsker af frihed, synes jeg at det der foregår med henrettelser er vederstyggeligt. Jeg mener ikke at religion og såkaldt moral på den måde skal styre de unges liv, det er absolut frygteligt.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Når der er tilpas mange unge mennesker som har fået nok i Iran så vil der ske forandringer


Nå ja, som i dit måske/måske ikke elskede Rusland.

Jeg mangler at se dine og andres (tænker fx FN) tilkendegivelser vedr. de tusindvis af bortførte/bortrøvede børn fra Ukraine til du (og FN) ved nok hvor.

Slava Ukraini

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
TheUnitedWay

Vil du seriøst drage en parallel mellem præstestyret i Iran og en demokratisk valgt præsident?


At en præsident er demokratisk valgt, gør jo ikke at han sidder betingelsesløst og kan forvalte som han lyster. Han sidder der for at varetage folkets interesser, ikke sine egne. Derfor måtte der selvfølgelig også en omvæltning til i Ukraine for han trak landet i en uønsket retning.

Ift. de unges kamp for frihed i Iran har jeg den største respekt for den kamp, men jeg mener ikke at vi i Vesten skal støtte med opfordring til voldelig revolution.


Har Amerikanerne da opfordret til voldelig revolution i Ukraine?

Når der er tilpas mange unge mennesker som har fået nok i Iran så vil der ske forandringer, for Iran er et ungt land.


Det må siges at være naivt. Desværre er det som regel sådan at den der styrer våben og militæret, har magten. Hviderusland og Iran er gode eksempler herpå. Efter massive og langvarige protester sidder Lukashenko stadig på magten, selv om der næppe er megen opbakning til ham.

Tror du virkelig på man kan styrte en diktator som Lukashenko eller andre totalitære regimer som det iranske præstestyret, uden det bliver blodigt?

@TUW

Når folkelige protester ender med at parlamenter og andre offentlige institutioner stormes så er det langt langt over grænsen ift. hvad man bør støtte. Sjovt nok kan USA godt se det forkerte i den slags handlinger i USA og senest i Brasilien, men når det er en prorussisk men demokratisk valgt præsident i Ukraine, så er det helt fint.


Var kuppet reelt ikke sket før dette? Et overvældende flertal i det ukrainske parlament havde forinden vedtaget en erklæring hvor man besluttede, at indgå en associeringsaftale mellem Ukraine og EU. Janukovitj-regeringen vedtog imidlertidig et dekret der suspenderede denne beslutning (uden at have et flertal bag sig) og indgik i stedet en aftale med Rusland - hvilket måske kan kaldes Et Rusland-støttet kup. Euromaidan var jo en protest imod, at regeringen uden et flertal bag sig besluttede at gå imod en flertalsbeslutning i Parlamentet og ophæve denne via et dekret og derefter indgå en aftale med Rusland - uden at have flertal for det.

Euromaidan var så en folkelig modstand mod dette som endte med at Janukovitj flygtede ud af landet efter med vold at have forsøgt at slå modstanden ned.

Det ligner ikke lige definitionen på et USA-støtte kup og var vel irealiteten et modkup mod Janukovitj der kuppede Parlamentets flertalsbeslutning.
Der er et stort potentiale hvis vesten snart beslutter sig for at sende kampvogne.

Med omkring 4.400 M1Abrams i USA og 3600 Leopard i Europa vil selv en lille donation på 5% give 400 kampvogne, nok til 4 kampvognsbrigader ifølge denne artikel:
https://www.euronews.com/2023/01/05/free-the-leopards-campaign-aims-to-embarrass-germany-into-sending-tanks-to-ukraine

Det vil gøre en seriøs forskel hvis Ukraine effektivt kan bruge disse, det kan føre til en hurtigere afslutning på krigen og dermed mindske smerte for millioner af mennesker samt befrie millioner af mennesker fra russisk besættelse.

Free the Leopards!
Har Amerikanerne da opfordret til voldelig revolution i Ukraine?

Har de berømte russiske facebotter mon opfordret til vold?

Nuland brugte forresten 00erne på at opfordre europæerne til vold mod diverse MØ-lande.
Kun Leoparderne kan redde Store Bededag
Annonce